اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:261 تاریخ نشر:2018-08-04

حمله مسلحانه برمسجد در شهر گردیز ولایت پکتیا

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله انتحاری و مسلحانه بر مسجد اهل تشیع در شهر گردیز ولایت پکتیا که به اثر آن 35 تن کشته و حدودا 100 تن دیگر زخمی گردیده اند را به شدیدترین الفاظ محکوم نموده و از حمله بر اماکن مقدس و مساجد شدیدا ابراز نگرانی می‌نماید.

هدف قرارد دادن اماکن مقدس (مساجد) و نمازگزران یک عمل وحشیانه، غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قواعد بشردوستانه بین‌المللی و قوانین ملی قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت جدا تقضا می‌نماید تا اماکن مقدس و افراد ملکی خصوصا نمازگزاران را هدف قرار نداده، به اصول و قواعد بشردوستانه بین‌المللی احترام قایل شده و به چنین جنایات شان خاتمه داده و بیشتر از این مرتکب جنایت جنگی نگردند، حمله بر اماکن مقدس و نماز گزاران مصداق بارز جنایت جنگی بوده و نباید مورد هدف قرار گیرند.

کمیسیون از نهادهای امنیتی و دفاعی و ارگان‌های عدلی و قضایی تقاضا می‌نماید تا در تأمین امنیت اماکن مقدس (مساجد) و شهروندان کشور از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نورزیده، عاملین این قضیه را شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و برای قربانیان حادثه متذکره کمک‌های لازم بشری را ارائه نمایند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

12 اسد 1397


بازنشر این مطلب