اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:575 تاریخ نشر:2018-08-13

حمله مسلحانه بر شهر غزنی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله مسلحانه بر شهر غزنی که به اثر آن تعدادی از افراد ملکی کشته و زخمی گردیده و همچنان اموال، منازل مسکونی و اماکن عام‌المنفعه و ادارات ملکی شدیداً صدمه دیده اند را تقبح نموده و از حمله بر تأسیسات عام‌المنفعه و شهرها شدیدا ابراز نگرانی می‌نماید.

هدف قرار دادن شهرها، استفاده از اماکن مسکونی و تخریب اماکن عامه در مغایریت با قوانین بین‌المللی جنگ و ارزش‌های حقوق بشری قرار داشته و باعث نقض حقوق بشری شهروندان کشور می‌شود.

حمله بر شهرغزنی برعلاوه تلفات ملکی باعث بحران انسانی، وضعیت حاد بحران بشردوستانه، بی‌جاشدن صدها خانواده گردیده است. کمیسیون از احاطه افراد توسط جنگ و عدم رعایت قوانین و مقررات جنگی، گرسنگی عدم دسترسی مردم به مواد غذایی، آب، ادویه و سایر خدمات بشردوستانه شدیدا نگران است.

کمیسیون از مخالفین مسلح دولت افغانستان جدا تقاضا می‌نماید که بالای شهرها، اماکن عام‌المنفعه و شاهراه‌ها حمله مسلحانه ننموده و به جان و مال افراد ملکی احترام قایل شده و احکام دین مقدس اسلام، قواعد بشردوستانه بین‌المللی (قوانین جنگ) و سایر اسناد بین‌المللی حقوق بشر را رعایت نموده و شهروندان ملکی را بیشتر از این قربانی نسازند. انجام چنین حملات بالای شهرها، افراد ملکی، تأسیسات عامه و مسدود ساختن شاهراه‌ها از مصادیق بارز جنایات جنگی می‌باشد، و نباید بیشتر از این مرتکب چنین جنایات گردند. و دسترسی مردم به خدمات بشردوستانه را محدود نسازند.

کمیسیون از دولت افغانستان خصوصا از نیروهای امنیتی و دفاعی تقاضامند است تا در تامین امنیت جان شهروندان و شهرهای کشور از هیچ نوع سعی و تلاش دریغ نورزیده و عاملین قضایای متذکره را شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و برای باشنده گاه شهر غزنی، بیجاشدگان، مسافرین گیرمانده در مسیر شاهراه و قربانیان این حوادث کمک‌های لازمی را ارائه نموده و شاهراه کندهار-غزنی را هرچه عاجل بر روی مسافرین و شهروندان باز نموده تا بتوانند با اعضای فامیل خویش دوباره یکجا شوند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

21 اسد 1397


بازنشر این مطلب