اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:771 تاریخ نشر:2018-09-05

حملات انتحاری و مسلحانه بر کلپ ورزشی ناحیه ششم شهر کابل

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله مسلحانه و انتحاری بر کلپ ورزشی ناحیه ششم شهر کابل که به اثر آن تعدادی از ورزشکاران، خبرنگاران و افراد ملکی کشته و مجروح گردیده اند را به شدیدترین الفاظ محکوم نموده و از افزایش چنین حملات شدیدا ابراز نگرانی می‌نماید.

حمله بر مراکز ورزشی، ورزشکاران و افراد ملکی نقض صریح حقوق بشری شهروندان کشور و چنین اعمال در مغایرت با اصول و قواعد بشردوستانه بین‌المللی، احکام دین مقدس اسلام و تمامی ارزش‌های انسانی قرار داشته و از جمله جنایات جنگی و جنایات تروریستی به شمار می‌رود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت جدا تقضا می‌کند تا مراکز ورزشی و ورزشکاران را مورد هدف قرار نداده و قواعد بشردوستانه بین‌المللی را به صورت همه جانبه آن احترام و عملی سازند، این حمله از مصادیق بارز جنایت جنگی بوده و از انجام جنایت جنگی خودداری نموده و به حقوق بشری شهروندان کشور احترام قایل شوند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان و نهادهای عدلی وقضای، ارگان‌های امنیتی و کشفی تقاضامند است تا عاملین قضیه متذکره را شناسایی ومورد پیگرد عدلی قرار داده و قربانیان تمامی حادثات بخصوص حادثات اخیر را مورد حمایت همه جانبه قرار داده و در تامین امنیت جان شهروندان، ورزشکاران، خبرنگاران و مراکز آموزشی از هیچ نوع تلاش دریغ نورزیده و از وقوع چنین حملات تروریستی جدا جلوگیر نمایند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

14 سنبله 1397


بازنشر این مطلب