اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:251 تاریخ نشر:2018-09-19

کشته شدن شش کودک به اثر اصابت مرمی هاوان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اصابت مرمی هاوان در شهر ترینکوت ولایت ارزگان که به اثر آن 6 طفل کشته شده و تعدادی هم زخمی گردیده است را به شدیدترین الفاظ تقبیح نموده و از افزایش تلفات ملکی شدیدا ابراز نگرانی می‌نماید.

هدف قرار دادن افراد ملکی و اماکن مسکونی یک عمل غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایریت صریح با مفاد اسناد بین‌المللی حقوق بشر، قوانین نافذه کشور و احکام دین مقدس اسلام قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت افغانستان جدا تقاضا می‌کند تا از منازل مسکونی مردم به عنوان موضع و سنگر استفاده ننموده و به جان و مال شهروندان کشور احترام قایل شوند، همچنان قواعد بشردوستانه بین‌المللی (اصول و قواعد جنگ) را به صورت همه جانبه احترام نموده و رعایت نمایند، تا افراد ملکی در جریان منازعه مسلحانه آسیب ندیده و بیشتر از این قربانی نگردند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان خصوصا نهادهای امنیتی و دفاعی تقاضا می‌نماید تا در جریان عملیات‌های نظامی به افراد ملکی، اموال و منازل مسکونی شهروندان کشور صدمه نرسانده و تعهدات حقوق بشری خویش را به صورت همه جانبه عملی ساخته و بیشتر از این باعث قربانی ساختن افراد ملکی نشوند. کمیسیون از نهادهای عدلی و قضایی و ارگان‌های امنیتی می‌خواهد تا عاملین این قضیه را هرچه عاجل شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و برای قربانیان این حادثه کمک‌های لازم بشری را ارائه نمایند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

28 سنبله 1397

 


بازنشر این مطلب