اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:208 تاریخ نشر:2018-10-03

تلفات ملکی ناشی از حملات هوایی

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش تلفات ملکی ناشی از حملات هوایی شدیدا ابراز نگرانی می‌نماید. کمیسیون حملات هوایی اخیری که در ولایت‌های کندز، کاپیسا و میدان وردک صورت گرفته و باعث کشته و زخمی شدن تعداد از افراد ملکی گردیده است را به شدیدترین الفاظ محکوم می‌نماید.

هدف قرار دادن افراد ملکی و منازل مسکونی یک عمل غیرقانونی و انسانی بوده که در مغایریت صریح با تمامی اموزه های دینی، قواعد بشردوستانه بین المللی و قوانین ملی قرار دارد.

کمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت افغانستان جدا میخواهد که از افراد ملکی به عنوان سپر انسانی و از منازل مسکونی مردم به عنوان موضع جنگی استفاده نکرده، به قواعد بشردوستانه بین المللی احترام قایل شده و مفاد آنرا به صورت همه جانبه آن رعایت نموده و عملی سازند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان خصوصا نهادهای امنیتی و دفاعی جدا تقاضامند است تا در انجام عملیات ها و حملات هوایی از دقت کامل کار گرفته تا افراد ملکی به شمول زنان و اطفال اماج این حملات قرار نگرفته و بیشتر از این باعث تلفات انسانی نگردند، همچنان در رسیدگی به قضایای فوق الذکر اقدامات همه جانبه را انجام داده عاملین قضایا را شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و برای قربانیان این حوادث کمک های لازم بشری را ارائه نمایند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

6 میزان 1397

 


بازنشر این مطلب