اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:442 تاریخ نشر:2019-02-25

تلفات ملکی ناشی از بمباردمان هوایی و عملیات شبانه در ولسوالی جلگه ولایت میدان وردک

 

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله هوایی وعملیات شبانه درقریه شرتوغی ولسوالی جلگه  ولایت وردک را که منجر به تلفات ملکی خصوصا زنان و اطفال گردیده به شدید ترین الفاظ نکوهش نموده و از افزایش تلفات ملکی ناشی از حملات هوایی وعملیات نظامی شبانه  ابراز نگرانی مینماید.

هدف قرار دادن افراد ملکی(زنان و اطفال) بمباردمان وتخریب  منازل مسکونی شهروندان، نقض حقوق بشری شهروندان کشور قواعد بشردوستانه بین المللی، میثاق های بین المللی حقوق بشر، احکام دین مقدس اسلام و قوانین نافذه کشور میباشد.

کمیسیون از مخالفین مسلح دولت جمهوری اسلامی افغانستان جدا میخواهد تا از افراد ملکی و منازل مسکونی شان به عنوان سپر انسانی استفاده نکرده به قواعد بشردوستانه بین المللی احترام قایل شده و مفاد آنرا به صورت همه جانبه رعایت نمایند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان خاصتا از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور جدا میخواهد تا در جریان عملیات های هوایی وعملیات شبانه  از دقت کامل کارگرفته تا باعث تلفات ملکی، نقض حقوق بشردوستانه بین المللی و اصول و قواعد جنگی نشوند. همچنان از ارگانهای عدلی و قضایی و نهادهای امنیتی و دفاعی جدا میخواهد تا حادثه متذکره را به صورت شفاف، عادلانه، بی طرفانه و همه جانبه بررسی و تعقیب نموده، عاملین قضیه را شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و برای قربانیان کمک های لازم بشری را ارائه نمایند.

6 حوت 1397

 

 


بازنشر این مطلب