اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:608 تاریخ نشر:2019-05-25

اعلامیه مطبوعاتی در مورد تلفات ملکی ناشی از حمله بم­گذاری در شهرک عینو مینه ولایت قندهار

 

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

کابل 4 جوزا 1398

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان حمله بم گذاری با استفاده از یک موتربم در شهرک عینو مینه ولایت قندهار را که به اثر آن 10 تن از افراد ملکی (6 طفل و 4 زن) زخمی شده اند را به شدید ترین الفاظ محکوم نموده و خواهان به محاکمه کشاندن عاملین آن است.

انجام حملات بم­ گذاری و انتحاری و هدف قرار دادن افراد ملکی، ادارات عام المنفعه و تاسیسات ملکی، نقض صریح حقوق بشر بوده و مغایر احکام دین مقدس اسلام، ارزش های حقوق بشری، قواعد بشر دوستانه بین المللی و قوانین نافذه کشور می‌باشد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از تمامی طرف­های درگیر جنگ در افغانستان جدا می­خواهد که از انجام حملات بم­گذاری و انتحاری خود داری نموده و افراد ملکی و تاسیسات عام المنفعه را مورد هدف قرار ندهند، همچنان به قواعد حقوق بشردوستانه بین المللی احترام قایل شده و مفاد آن را به صورت همه جانبه رعایت نمایند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان به خصوص از نیروهای امنیتی و کشفی و ارگان­های عدلی و قضایی تقاضا می­نماید تا در تامین امنیت شهروندان و تاسیسات عام المنفعه تلاش نموده و عاملین قضیه متذکره را هرچه عاجل شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و برای قربانیان حادثه متذکره خدمات بشردوستانه و حمایت­ های مادی و معنوی را ارائه نمایند.

 

با احترام

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان


بازنشر این مطلب