اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:370 تاریخ نشر:2019-06-11

اعلامیه مطبوعاتی در مورد نکوهش تلفات افراد ملکی ناشی از انفجار ماین کنار جاده درولسوالی ډند ولایت کندهار

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان انفجار ماین کنار جاده بالای یک عراده موتر مردم ملکی  در ولسوالی  ډند ولایت کندهار که به اثر آن به تعداد ۶ تن از افراد ملکی بشمول ۲ زن و۲ طفل شهید گردیده اندرا به شدیدترین الفاظ محکوم نموده  وبه قربانیان این جنایت حولناک بهشت برین وبا بازمانده گان انها صبر جمیل را استدعا دارد .

جابجای ماین‌های کنار جاده و هدف قرار دادن افراد ملکی یک عمل وحشیانه، غیرانسانی و غیرقانونی بوده که در مغایریت صریح با احکام دین مقدس اسلام، قواعد بشردوستانه بین‌المللی و قوانین ملی کشور قرار دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از مخالفین مسلح دولت جدا تقضا می‌کند تا از جابجای ماین‌های کنار جاده که اکثریت قربانیان ان شهروندان کشور می‌باشد، خود داری نموده و بیشتر از این مرتکب قربانی ساختن افراد ملکی خاصتا زنان، اطفال و مردان نگردند. به اصول و قواعد بشردوستانه بین‌المللی احترام قایل شده و مفاد آن را به صورت همه جانبه آن رعایت و باعث چنین حوادث هولناک نگردند.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان بخصوص نهادهای امنیتی و دفاعی و ارگان‌های عدلی وقضایی جدا تقاضا می‌نماید تا در تأمین امنیت جان و مال مسافرین بیشتر از پیش سعی و تلاش نموده و عاملین این قضیه را شناسایی و مورد پیگرد عدلی قرار داده و برای قربانیان حادثه متذکره کمک‌های لازم بشری را ارائه نمایند.

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

21/3/1398

 


بازنشر این مطلب