اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:291 تاریخ نشر:2019-07-01

اعلامیه مطبوعاتی در مورد تلفات ملکی ناشی از حمله مهاجمان انتحاری و انفجار موتر بم در شهر کابل

 


کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

کابل10 سرطان 1398

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تلفات ملکی ناشی از حمله مهاجمان انتحاری و انفجار موتر بم به درب ورودی مرکز لوجستیک وزارت دفاع ملی را که به اثر آن تعداد زیادی از مردم ملکی مخصوصا اطفال دانش آموز کشته و زخمی شده اند محکوم نموده، و از افزایش تلفات ملکی ابراز نگرانی می­نماید.

آسیب رساندن به مردم ملکی مخصوصا اطفال نقض صریح حقوق بشر، میثاق­های بین المللی حقوق بشر، حقوق بشر دوستانه بین المللی، قوانین نافذه کشور و احکام دین مقدس اسلام بوده و مصداق جرایم جنگی می­باشد.

کمیسیون از دولت جمهوری اسلامی افغانستان خصوصا نیروهای امنیتی و دفاعی جدا می­خواهد که در تامین امنیت شهروندان تلاش بیشتر نموده، و عاملین چنینی قضایای را دستگیر نمایند تا مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار گیرند.

کمیسیون از مخالفین مسلح دولت افغانستان نیز جدا می­خواهد که به افراد ملکی آسیب وارد ننموده، به قواعد بشردوستانه بین المللی احترام قایل شده و مفاد آنرا به صورت همه جانبه رعایت و عملی سازند.

داکتر سیما سمر رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان ضمن ابزار همدردی با قربانیان حادثه امروز، حمله برمحلاتی که افراد ملکی در آن آسیب ببینند را محکوم نموده و آنرا نقض حقوق بشری شهروندان کشور دانسته و از مخالفین مسلح دولت خواست تا به مصونیت و حفاظت افراد ملکی توجه نمایند.

 

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان


بازنشر این مطلب