اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:503 تاریخ نشر:2019-07-28

اعلامیه مطبوعاتی نظارت از حقوق سیاسی شهروندان در انتخابات

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

کابل  6 اسد 1398

اعلامیه مطبوعاتی

 

مشارکت در امور عمومی کشور و به کارگیری رأی، یک حق بنیادین بشری است.  قانون اساسی افغانستان، اعلامیه جهانی حقوق بشر و کنوانسیون بین المللی حقوق مدنی و سیاسی،  حق انتخاب کردن و انتخاب شدن را برسمیت شناخته است. به تأسی از حکم قانون اساسی و تعهدات بین‌المللی، حکومت مکلف به ایجاد شرایط مناسب برای بهره‌مندی شهروندان از حقوق سیاسی شان و  از جمله برگزاری انتخابات به صورت آزاد، عمومی، سری، مستقیم ، شفاف و عادلانه  است.

برگزاری انتخابات آزاد، عادلانه و شفاف،  مستلزم حضور نهادهای مدنی و مکانیزم‌های حمایتی و نظارتی  برای تأمین این هدف است. این مکانیزم حمایتی و  نظارتی،  نهادهای مستقل، جامعه مدنی، رسانه‌های آزاد و ناظران کاندیداها را شامل می‌شود.

به این منظور، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به عنوان نهاد ملی حقوق بشر بر مبنای قانون اساسی و قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت‌های خویش بر نحوه‌ای استیفای شهروندان از حقوق سیاسی شان شامل رعایت اصول عدم تهدید، عدم تبعیض و اصل بی‌طرفی و حق‌های چون آزادی بیان، آزادی گشت‌وگذار، آزادی اجتماعات و تشکیل ائتلاف ها در جریان انتخابات نظارت  می نماید.  

شهروندان کشور؛ اعم از رأی دهندگان و رأی گیرندگان در صورت  نقض حقوق سیاسی شان  می‌توانند به دفاتر ساحوی و ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان مراجعه کرده و شکایت شان  را  ثبت نمایند.

 کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان یکبار دیگر بر اهمیت برگزاری به موقع انتخابات ریاست جمهوری وتضمین شفافیت و عادلانه بودن آن و ضرورت نظارت دقیق و بی‌طرفانه نهادهای ملی و بین المللی از پروسه انتخابات تاکید می‌نماید

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 


بازنشر این مطلب