اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1157 تاریخ نشر:2019-08-18

اعلامیه مطبوعاتی در تقبیح حمله انتحاری بر مراسم عروسی در غرب شهر کابل

                                                             

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

کابل 27 اسد 1398

 اعلامیه مطبوعاتی

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به عنوان نهاد ملی حقوق بشر، حمله انتحاری بر مراسم عروسی در غرب شهر کابل را تقبیح می‌کند و از ‌دولت جمهوری اسلامی افغانستان و جامعه بین‌المللی می‌خواهد که عاملان این عمل ضد بشری‌ را شناسایی و در روشنایی قوانین ملی و بین‌المللی مجازات کنند. 

ارتکاب این‌گونه جنایت ‌مغایر با اصول حقوق بشردوستانه بین‌المللی، نیز ‌خلاف آموزه‌های دین مقدس اسلام است. حقوق بشردوستانه بین‌المللی طرفین درگیر در منازعات مسلحانه را از هدف قرار دادن افراد ملکی منع کرده است. حمله بر مراسم عروسی در غرب شهر کابل که سبب شهادت ده‌ها تن از شهروندان، به شمول زنان و اطفال، شد و ده‌ها زخمی بر جا گذاشت‌،‌ نقض صریح اصول و موازین حقوق بشردوستانه بین‌المللی‌ و از مصادیق جنایت علیه بشریت است. 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان یکبار دیگر با نکوهش و تقبیح این عمل ضد بشری،‌ برای بازماندگان شهدا صبر جمیل و برای زخمیان این رویداد وحشتناک‌ شفای عاجل استدعا می‌کند‌ و از مسئولان نهاد‌‌های امنیتی کشور‌ اکیداً می‌خواهد که تدابیر لازم را برای تأمین امنیت و حفظ کرامت، جان و مال شهروندان اتخاذ ‌و به تعهدات خویش در این زمینه عمل کنند.

 

                                                             


بازنشر این مطلب