اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:904 تاریخ نشر:2019-08-21

بیانیه مطبوعاتی به مناسبت روز جهانی یادبود و گرامیداشت از قربانیان تروریزم

16 جوزا 1381

کمیسیون مستقل حقوق بشر ا فغانستان

30 اسد 1398

 

بیانیه مطبوعاتی

به مناسبت روز جهانی یادبود و گرامیداشت از قربانیان تروریزم

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان روز جهانی یادبود از قربانیان تروریزم و یاد و خاطره همه قربانیان نقض حقوق بشر و حوادث تروریستی را گرامی‌ می‌دارد.

شهروندان افغانستان از قربانیان اصلی تروریزم و مخاصمات مسلحانه هستند. بر اساس آمار‌های رسمیِ منتشر‌شده در گزارش‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، از آغاز سال ۱۳۸۸ تا پایان سال ۱۳۹۷ خورشیدی، ۷۵۳۱۶ تن از افراد ملکی، کشته یا زخمی شده‌اند.  تنها در سال ۱۳۹۷، در جریان مخاصمات مسلحانه، 11212 تن (3032 کشته و 8180 زخمی) از افراد ملکی بر جا مانده‌اند.

با توجه به این‌که آمار تلفات ناشی از حملات تروریستی رو به افزایش بوده و به یکی از نگرانی‌های جدی افغانستان و جامعه بین‌المللی ‌بد‌ل شده ‌است، سازمان ملل متحد با درک این نگرانی‌ها، در کنار سازوکارهای حقوقی مبارزه با تروریزم، با هدف حمایت از حقوق بشر و احترام به قربانیان حملات تروریستی، روز بیست و یکم آگوست را، ضمن قطعنامه 165/72 مورخ 25/1/2018، به ‌عنوان «روز بین‌المللی یادبود و گرامیداشت از قربانیان تروریزم» نام‌گذاری کرده است. مسوده این قطعنامه توسط 17 کشور جهان، به شمول دولت افغانستان، تهیه و به مجمع عمومی سازمان ملل متحد پیشنهاد شده بود.

دولت افغانستان در سال ۱۳۹۷ این قطعنامه را تأیید کرد و به ادارات مرتبط هدایت داد که این روز را در تقویم رسمی کشور ثبت ‌و با تأسی به آن، همه‌ساله ‌این مناسبت را تجلیل کنند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سال ۱۳۹۷ با برگزاری کنفرانس‌های عمومی در مرکز و ۳۱ ولایت کشور، فرصت‌های مناسبی را برای قربانیان فراهم کرد که خواست‌‌ها و پیشنهاد‌های خویش را با مقامات دولتی و نهادهای بین‌المللی مطرح کنند.

قربانیان نقض حقوق بشر، به شمول قربانیان حوادث تروریستی، براساس اسناد ملی و بین‌المللی حقوق بشر، حق دارند به صورت مؤثر، برابر و بدون تبعیض، به عدالت دسترسی داشته باشند. جبران خسارت‌ها، به صورت مؤثر و فوری، حق دیگر قربانیان است و در عین حال، دسترسی به اطلاعات راجع به موارد نقض و رسیدگی‌ به آنها، نحوه برخورد با مرتکبان نقض حقوق بشر و مکانیزم‌های جبران خسارت، از حقوق دیگری است که قربانیان حوادث تروریستی باید از آن برخوردار باشند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ادامه فعالیت‌ها و تلاش‌های دادخواهانه خویش با هدف حمایت از قربانیان تروریزم، با تأکید مجدد بر رعایت و تأمین حقوق بشری قربانیان، موارد زیر را به نهادهای مربوطه ملی و بین‌المللی پیشنهاد و سفارش می‌کند و از آنان می‌خواهد که تدابیر لازم را به منظور تطبیق و تعمیل آن اتخاذ کنند:

  1.  شناسایی عاملان و مرتکبان حملات تروریستی و تعقیب عدلی و قضایی آنان، یکی از مطالبات قربانیان حوادث تروریستی است که در گزارش‌های کمیسیون بارها بازتاب یافته‌ است. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از نهادهای عدلی و قضایی، بهویژه از بخش‌های مربوطه اداره محترم لوی‌‌سارنوالی می‌خواهد که حوادث و قضایای تروریستی و جنایات جنگی را مورد تحقیق و بررسی قرار داده، عاملان آن را شناسایی کنند و مورد تعقیب عدلی و قضایی قرار دهند.
  2. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از نهادهای مرتبط می‌خواهد که در روند گفتگوها و مذاکرات صلح، حقوق قربانیان تروریزم و مخاصمات مسلحانه را جداً در نظر بگیرند و زمینه مشارکت مستقیم و معنادار قربانیان در این روند را فراهم کنند تا قربانیان فرصت دفاع از حقوق و طرح مطالبات خود را بیابند.
  3. مکانیزم‌ها و ضمانت‌ّهای کافیِ قانونی و حقوقی برای حمایت لازم از حقوق قربانیان طرح، تصویب و عملی شود؛ از جمله، ضرورت فوری و جدی به تصویب «قانون جبران خسارت قربانیان ملکی منازعه» که طرح (‌پیش‌نویس) آن قبلاً توسط کمیسیون تهیه و به وزارت عدلیه ارسال شده‌ است، وجود دارد. از ارگان‌های مرتبط تقاضا می‌شود که تدابیر لازم را در این زمینه اتخاذ کنند.
  4. ایجاد فرصت‌های تحصیلی و کاریابی برای بازماندگان قربانیان و درمان و بازتوانی زخمی‌ها و اشخاص دارای معلولیت، یکی از خواسته‌های دیگر قربانیان تروریزم است. بنابراین بار دیگر پیشنهاد می‌شود که وزارت‌ها و ادارات مرتبط در این زمینه مکانیزم‌ها و تدابیر لازم را طرح و عملی کنند.

 


بازنشر این مطلب