اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1469 تاریخ نشر:2019-09-07

به مناسبت شهادت عبدالصمد امیری، سرپرست ریاست دفتر ولایتی غور

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 

اعلامیۀ مطبوعاتی (بروزشده و تفصلی)

۱۶ سنبله ۱۳۹۸

 

به مناسبت شهادت عبدالصمد امیری، سرپرست ریاست دفتر ولایتی غور

 

با دریغ و درد عمیق گروه طالبان صبح روز سه‌شنبه، ‌۱۲ سنبله ۱۳۹۸ محترم عبدالصمد امیری را در ولسوالی جلریز ولایت میدان‌وردک ربوده و سپس ‌روز پنج‌شنبه،‌ ۱۴ سنبله ۱۳۹۸ با شلیک گلوله به صورت بی‌رحمانه به شهادت رساندند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان این حادثۀ المناک را به خانواده محترم امیری، فعالان حقوق بشر و‌ تمامی مردم کشور تسلیت می‌گوید و این عمل جنایتکارانه را با شدیدترین لحنی ممکن تقبیح و محکوم می‌کند.

کمیسیون، از زمان گرفتاری آقای امیری توسط گروه طالبان، در هماهنگی نزدیک با خانواده ایشان، از طریق بزرگان محلی و سایر مجاری قابل دسترس، تلاش کرد تا ایشان را از بند آنان رها سازد، اما متأسفانه آنها حاضر به رهایی او نشد‌ و مرتکب چنین جنایتی وحشتناک شدند.

عبدالصمد امیری، ۲۸ ساله و دانش‌آموختة حقوق و علوم سیاسی در پوهنتون کابل بود و از سال ۱۳۹۲ در کمیسیون مستقل حقوق بشر کار می‌کرد. او حدود شش سال در بخش‌های نظارت بر حقوق سیاسی در دفتر ساحوی بامیان و آمریت بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال در دفتر ولایتی غور ایفای وظیفه کرد. امیری در این اواخر افزون بر آمریت بخش حقوق اطفال، سرپرستی ریاست دفتر ولایتی غور را نیز به عهده داشت.

براساس آموزه‌های دین  مبین اسلام و احکام قانون اساسی، گروگان‌گیری و قتل خودسرانۀ افراد ممنوع است و این عمل به موجب اسناد بین‌المللی حقوق بشر، حقوق بشردوستانۀ بین‌المللی و کود جزای افغانستان، مصداق روشن جنایت علیه بشریت است و عاملان آن مستوجب مجازات و تعقیب عدلی و قضایی‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از نهادهای مرتبط دولت افغانستان جداً می‌خواهد که عاملان این جنایت را شناسایی و زمینه‌ تأمین عدالت و پیگرد عدلی و قضایی آنان را فراهم کند.

کمیسیون ‌از نهادهای دفاعی و امنیتی تقاضا می‌کند که امنیت شاهراه‌ها، به‌ویژه مسیر میدان‌وردک‌ ـ بامیان را که از مدت‌ها به این سو به‌شدت نا‌امن شده است، تأمین کنند و جلو گروگان‌گیری و قتل شهروندانِ بی‌‌دفاع کشور را بگیرند.

کمیسیون ‌یکبار دیگر به مخالفان مسلح دولت توصیه می‌کند که دست از ارتکاب جنایت بردارند و افراد و گروه‌های غیر نظامی را هدف قرار ندهند. ارتکاب جنایت جنگی و سایر جنایات ضد بشری، موجب مسئولیت آنان شده، غیر قابل عفو است و مشمول قاعده مرور زمان نمی‌‌شود.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از نهادهای ملی و بین‌المللی، سازمان‌های جامعۀ مدنی، مدافعان حقوق بشر، رسانه‌ها و شهروندان کشور به خاطر ابراز همدردی و همدلی با خانواده شهید امیری و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، سپاسگزاری و قدردانی می‌کند.‌

کمیسیون ‌یاد و خاطره قربانیان حوادث تروریستی، به‌ویژه محترم انصاری بلوچ، رئیس قبلی دفتر ولایتی غور، محترم عمران عزیز، معاون بخش حمایت و انکشاف حقوق اطفال، محترم شفیع‌الله ناصری، مسئول پذیریش دفتر ساحوی  ننگرهار و استاد حمیده برمکی، کمیشنر  اسبق کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، که در سال‌های قبل قربانی حملات تروریستی شده‌اند را نیز گرامی می‌دارد و به شهروندان کشور اطمینان می‌دهد که متعهد به تلاش پیگیر و خستگی‌ناپذیر برای تأمین و تحقق حقوق بشر در کشور است و به تلاش‌های مؤثر خویش در این راستا با جدیت تمام ادامه خواهد داد.

 

 

 

 


بازنشر این مطلب