اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:425 تاریخ نشر:2019-09-10

در واکنش به حملۀ هوایی نیروهای بین‌المللی و تلفات افراد ملکی در ولسوالی سیدآباد ولایت میدان‌وردک

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی
۱۹ سنبله ۱۳۹۸

 

 در واکنش به حملۀ هوایی نیروهای بین‌المللی و تلفات افراد ملکی در ولسوالی سیدآباد ولایت میدان‌وردک


با دریغ و درد، در یک حملۀ هوایی نیروهای بین‌المللی حوالی ساعت ۹ شب ۱۷ سنبله ۱۳۹۸ در روستای "جوزرین" ولسوالی سیدآباد میدان‌وردک، هفت عضو یک خانواده جان باختند.
 این حمله توسطه یک هواپیمای بی‌سرنشین، بر موتر حامل غیرنظامیانی صورت گرفته است که از یک مهمانی به سوی خانه خود در حرکت بودند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان باورمند است که کم‌دقتی و بی‌پروایی نیروهای نظامی بین‌المللی در عملیات نظامی، سبب انزجار مردم از این نیروها می‌شود و مأموریت آنان را با چالش‌های جدی مواجه می‌سازد.  
 
کمیسیون، ضمن نکوهش این عمل نابخشنودنی، از دولت جمهوری اسلامی افغانستان می‌خواهد که پس از بررسی دقیق، "چگونگی" و "چرایی" این حادثۀ ناگوار را روشن کند و خواهان توضیحات لازم از مقامات ارشد نیروهای نظامی بین‌المللی در افغانستان شود.  

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، طبق اصول و معیارهای حقوق بشردوستانۀ بین‌المللی، هیچ‌گونه صدمه بر افراد بی‌دفاع و ملکی را پذیرفتنی نمی‌داند و با تأکید جدی، از مقامات نیروهای بین‌المللی می‌خواهد که ضمن پوزش‌‌خواهی و جبران خسارات و پرداختن غرامت به بازماندگان قربانیان، به مردم افغانستان اطمینان‌ دهند که پس از این رویکردهای نظامی آنان باعث تلفات مردم ملکی نخواهد شد.


بازنشر این مطلب