اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:467 تاریخ نشر:2019-09-19

درباره هدف قراردادن افراد ملکی از سوی مخالفان مسلح دولت افغانستان

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان


اعلامیۀ مطبوعاتی
۲۸ سنبلۀ ۱۳۹۸

درباره هدف قراردادن افراد ملکی از سوی مخالفان مسلح دولت افغانستان 


با تأسف فراوان در چند روز اخیر شاهدیم که مخالفان مسلح دولت افغانستان در ولایت‌های غزنی، پروان، کابل، ننگرهار و زابل به‌عمد افراد ملکی را هدف قرار می‌دهند، که در نتیجه ده‌ها تن از آنها، به شمول زنان و کودکان، کشته و صدها تن دیگر زخمی شده‌اند.

براساس حقوق بشردوستانۀ بین‌المللی، به‌ویژه بر بنیاد کنوانسیون‌های چهارگانه ژینو، هدف قرار دادن افراد ملکی، تأسیسات عامه و تجمعات مردمی از جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت است. 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بارها از طرفین جنگ خواسته است که قواعد حقوق بشردوستانه بین‌المللی را احترام و رعایت کنند؛ اما باتأسف مخالفان مسلح دولت افغانستان همچنان موازین پذیرفته‌شده بین‌المللی را نقض می‌کنند و با رویکرهای خشونت‌آمیز، به کشتار بی‌رحمانۀ افراد ملکی و بی‌دفاع ادامه می‌دهند.
 
کمیسیون ضمن نکوهش این رویکردهای جنایت‌کارانه، یک‌بار دیگر و با تأکید از مخالفان مسلح دولت افغانستان می‌خواهد که از کشتار افراد بی‌گناه و ملکی دست برداشته و بر پروندۀ سیاه و ننگین خویش نیفزایند.

مخالفان مسلح نظام باید بدانند که رویکردهای مبتنی بر خشونت، سبب نفرت و انزجار بیشتر مردم می‌شود و برای‌ آنها پیامدی جز انزوای بیشتر سیاسی نخواهد داشت. آنان باید بدانند که روزی به دلیل اعمال ضد بشری‌شان از آنها بازخواست خواهد شد و در برابر مردم و عدالت پاسخگو خواهند بود.


بازنشر این مطلب