اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:787 تاریخ نشر:2019-09-28

درباره چگونگی نظارت بر روند برگزاری انتخابات

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 

اعلامیه مطبوعاتی

6 میزان 1398

 

درباره چگونگی نظارت بر روند برگزاری انتخابات

(تا نصف روز ششم میزان)

 

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوی 6 میزان در ولایت‌های مختلف کشور نشان می‌دهد که مشکلات در بخش‌های مختلف روند رأی‌دهی وجود داشته است. این مشکلات شامل رویدادهای امنیتی، تأخیر در آغاز رأی‌دهی، مشکلات تکنیکی، ‌حضور نداشتن کارمندان کمیسیون در زمان تعیین‌شده، مشکل در فهرست رأی‌دهندگان، حضور کمرنگ رأی‌دهندگان، بهویژه زنان، و حضور کمرنگ افراد دارای معلولیت می‌شود. هم‌چنین در برخی از ولایت‌ها از حضور گسترده شهروندان، فضای مصون و حضور کارمندان کمیسیون در محلات رأی‌دهی نیز گزارش شده است.

رویدادهای امنیتی

یکی از معضل‌های جدی ششم میزان، تهدیدهای امنیتی بوده است. ولایت کندز، ننگرهار، بدخشان، فاریاب، بغلان، بامیان، کابل، قندهار از جمله‌ ولایت‌هایی‌اند که شاهد انفجارها و رخدادهای امنیتی متعددی‌ بوده‌اند. تلفات افراد ملکی شامل دو طفل (کنر)، یک کشته و یک زخمی (پکتیکا) و مجموعاً 10 تن کشته و زخمی (قندهار) می‌شود. بنابراین مجموع تلفات افراد ملکی تاکنون به 14 تن می‌رسد.‌ همکاران کمیسیون مستقل حقوق بشر در ولایت فاریاب از خشونت میان تیم‌های انتخاباتی خبر می‌دهند که در نتیجه آن روند رأی‌دهی در لیسه پسرانه «تورپاختو» در محل رأدهی زنان (شهر میمنه) متوقف شده است. دلیل خلق خشونت، تشویق زنان این محل رأی‌دهی به نفع ‌تیمی خاص بوده است که مخالفت تیم دیگر را برانگیخته است.

تأخیر در آغاز رأی‌دهی

بیشتر حوزه‌های رأی‌دهی، به دلیل‌های متفاوتی در هنگام تعیین‌شده باز نشده است. این تأخیر از ساعت هفت و نیم صبح تا هشت و 40 دقیقه پیش از چاشت گزارش شده است. ناظران کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گویند، یکی از مهم‌ترین دلیل‌های تأخیر در آغاز روند رأی‌دهی، حضور دیرهنگام کارمندان کمیسیون انتخابات بوده است.

نبود کارمندان کمیسیون در زمان تعیین‌شده

در میان مشکلات متعدد، جدی‌ترین مشکل، حضور دیرهنگام کارمندان کمیسیون در محلات رأی‌دهی ‌بوده است. منابع نظارتی کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گویند که کارمندان کمیسیون در ولایت‌های مختلف رأس ساعت 7 صبح در محلات رأی‌دهی حضور نداشته‌اند. افزون بر این، غیبت کارمندان کمیسیون انتخابات، ‌از مشکلاتی دیگر بوده است.

مشکلات تکنیکی

یکی از مشکلاتی ‌روند انتخابات، ‌در برخی موارد خرابی دستگاه بایومتریک ‌بوده است و درست عیار نشده است. در آغاز روز گزارش‌های متعددی از منابع نظارتی کمیسیون مستقل حقوق بشر رسیده است از جمله اینکه کارمندان کمیسیون با دستگاه بایومتریک آشنایی ‌نداشته‌اند و در استفاده از آن ‌مشکلات جدی داشته‌اند. در برخی از ولایت‌ها مواد انتخاباتی دیر رسیده است. به همین ترتیب، یکی از معضل‌های دیگر در بخش تکنیکی، ناکارامدی دستگاه پرینت بوده است که موجب شکایت شهروندان ‌شده است.

مشکل در فهرست رأی‌دهندگان

فهرست نام‌های شهروندان با فهرست رأی‌دهندگان، هم‌چنین با حافظه دستگاه بایومتریک در بسیاری ولایت‌ها مطابقت نداشته است. این مسأله یکی مشکلات عمده و عمومی ‌در این زمینه بوده است. این مسأله در برخی از ولایت‌ها موجب سرگردانی مردم و رفتن از ‌محلی به محل رأی‌دهی ‌دیگر شده است.

حضور کمرنگ رأی‌دهندگان به‌ویژه زنان

همکاران نظارتی کمیسیون مستقل حقوق بشر گزارش می‌دهند که حضور شهروندان در مراکز رأی‌دهی کمرنگ است. تهدیدهای امنیتی، مهم‌ترین علت بیان شده است. مثلاً در ولایت کندز، به دلیل تهدیدها، سطح مشارکت مردم، به‌ویژه زنان، اندک بوده است. به گونه‌ مثال در مکتب نسوان «ایتارچی» والسوالی ارگوی بدخشان از صبح امروز تا ساعت 12:42 دقیقه پس از چاشت 13 تن رأی داده‌اند که نشان‌دهنده سطح پایین ‌شر‌کت‌کنندگان است‌. اما در ولایت‌های بامیان، دایکندی، هرات و هلمند اشتراک زنان به صورت گسترده گزار شده است.

حضور کمرنگ افراد دارای معلولیت

در کل کمیسیون مستقل انتخابات برای افراد دارای معلولیت هیچ‌گونه سهولتی در نظر نگرفته بوده است. بر اساس گزارش‌هایی که از منابع نظارتی کمیسیون مستقل حقوق بشر رسیده است، ‌اشتراک این بخش از جامعه بسیار اندک بوده است.

 

 


بازنشر این مطلب