اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:829 تاریخ نشر:2019-09-28

درباره نظارت بر چگونگی روند برگزاری انتخابات (نهایی)

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

 

اعلامیه مطبوعاتی

۶ میزان ۱۳۹۸

 

درباره نظارت بر چگونگی روند برگزاری انتخابات

(نهایی)

 

بر چگونگی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۶ میزان ۱۳۹۸ توسط ۲۲۰ ناظر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ۲۳ ولایت کشور نظارت شده است. ناظران تا کنون از‌ ۳۸۰ مرکز رأی‌دهی گزارش داده‌اند و بر ۸۵۰ مرکز رأی‌دهی به صورت مجموعی نظارت کرده‌اند. کمیسیون فردا یافته‌های مقدماتی ناظران خود را با برگزاری کنفرانسی خبری با رسانه‌ها و افکار عمومی در میان خواهد گذاشت. ناظران ما در ولایاتی حضور نداشته‌اند، از طریق صبحت تلفونی با فعالان جامعه مدنی و رضاکاران حقوق بشر در ولایت‌های مختلف، اطلاعات به دست آورده‌اند. 

نظارت بر روند برگزاری انتخابات به منظور تأمین و تضمین شفافیت و حساب‌دهی بیشتر ‌امری لازم‌ است. این مهم می‌تواند زمینه را برای تمام مردم به منظور استفاده از حقوق اساسی‌شان فراهم کند. شهروندان شایسته اشتراک در انتخاباتی آزاد، عادلانه و مصون‌اند.  

کمیسیون ‌از حضور مردم در انتخابات ریاست جمهوری امروز سپاسگزار است که با وجود تهدیدهای جانی، پای صندوق‌های رأی حاضر شدند. یافته‌های کمیسیون از جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوی ۶ میزان در ولایت‌های مختلف کشور نشان می‌دهد که مشکلات در بخش‌های مختلف روند رأی‌دهی وجود داشته است. این مشکلات شامل‌ رویدادهای امنیتی، تأخیر در آغاز رأی‌دهی، مشکلات تکنیکی، ‌حضور نداشتن کارمندان کمیسیون در زمان تعیین‌شده، مشکل در فهرست رأی‌دهندگان، حضور کمرنگ رأی‌دهندگان، به‌ویژه زنان، و حضور کمرنگ افراد دارای معلولیت می‌شود. هم‌چنین در برخی از ولایت‌ها از حضور گسترده‌ شهروندان، فضای مصون و حضور کارمندان کمیسیون در محلات رأی‌دهی نیز گزارش شده است. 

رویدادهای امنیتی

ولایت‌هایی که امروز به عنوان ولایت‌های ناامن گزارش شده‌اند، عبارت‌اند از ولایت کندز، کابل، ننگرهار، بدخشان، فاریاب، بغلان، بامیان، قندهار، هرات، کنر، کاپیسا، لغمان، پکتیا و زابل. همزمان ولایاتی مانند پنجشیر، پروان، بلخ، دایکندی، غور، هلمند، پکتیکا، نورستان، لوگر و خوست در جمله ولایت‌های امن گزارش شده‌اند. ناظران ما گزارش داده‌اند که در بسیاری جاها رأی‌دهندگان حتا بعد از چاشت منتظر بوده‌اند که ‌شرایط امنیتی مساعد شود و برای رأی دادن حضور یابند. 

تأخیر در آغاز رأی‌دهی

بیشتر حوزه‌های رأی‌دهی، به دلیل‌های مختلف، در زمان تعیین‌شده باز نشده است. این تأخیر از ساعت هفت و نیم صبح تا هشت و 40 پیش از چاشت گزارش شده است. ناظران کمیسیون مستقل حقوق بشر می‌گویند، یکی از مهم‌ترین دلیل‌های تأخیر در آغاز روند رأی‌دهی، حضور دیرهنگام کارمندان کمیسیون انتخابات بوده است.  

مشکلات تکنیکی

یکی از مشکلاتی که روند انتخابات را در ولایت‌های مختلف کشور با چالش مواجه کرده است، در برخی موارد خرابی دستگاه بایومتریک بوده است و درست عیار نشده است. در ابتدای‌ روز گزارش‌های متعددی از منابع نظارتی کمیسیون مستقل حقوق بشر رسیده است که کارمندان کمیسیون آشنایی از دستگاه بایومتریک نداشته‌اند و در استفاده از آن با مشکلات جدی مواجه‌اند. در برخی ولایت‌ها مواد انتخاباتی دیر رسیده است. به همین ترتیب، یکی از معضل‌های دیگر در بخش تکنیکی، ناکارآمدی دستگاه پرینت بوده که موجب شکایت شهروندان نیز شده است. 

غیبت کارمندان کمیسیون در زمان تعیین‌شده 

در میان مشکلات متعدد، حضور دیرهنگام کارمندان کمیسیون در محلات رأی‌دهی یکی از جدی‌ترین مشکلات بوده است. منابع نظارتی کمیسیون ‌می‌گویند که کارمندان کمیسیون در ولایت‌های مختلف رأس ساعت ۷ صبح در محلات رأی‌دهی حضور نداشته‌اند. افزون بر این، غیبت کارمندان کمیسیون انتخابات، یکی از مشکلات گزارش‌شده دیگر است. 

مشکل در فهرست رأی‌دهندگان

فهرست نام‌های شهروندان با فهرست رأی‌دهندگان، هم‌چنین با حافظه دستگاه بایومتریک در بسیاری ولایت‌ها مطابقت نداشته است. این مسأله یکی از مشکلات عمده و عمومی در این زمینه بوده است. این مسأله در برخی ولایت موجب سرگردانی مردم از یک محل رأی‌دهی به محل دیگر شده است. 

حضور کمرنگ رأی‌دهندگان، به‌ویژه زنان

همکاران نظارتی کمیسیون مستقل حقوق بشر گزارش می‌دهند که حضور شهروندان در مراکز رأی‌دهی کمرنگ است. تهدیدهای امنیتی، مهم‌ترین علت بیان شده است. مثلاَ ولایت کندز به دلیل تهدیدها سطح مشارکت مردم، به‌ویژه زنان، اندک بوده است. به گونه مثال در مکتب نسوان «ایتارچی» والسوالی ارگو بدخشان از صبح امروز تا ساعت 12:42 دقیقه پس از چاشت ‌۱۳ تن رأی داده‌اند که نشان‌دهنده سطح پایین ‌شرکت‌کنند‌گان را نشان می‌دهد. اما در ولایت‌های بامیان، دایکندی، هرات و هلمند اشتراک زنان ‌گسترده بوده است.

حضور کمرنگ افراد دارای معلولیت

در کل هیچ‌گونه سهولتی از سوی کمیسیون مستقل انتخابات برای افراد دارای معلولیت در نظر گرفته نشده است. طبق گزارش‌هایی که از منابع نظارتی کمیسیون مستقل حقوق بشر به دست آمده نشان می‌دهد که اشتراک این بخش از جامعه بسیار اندک بوده است؛ صرفاَ در ولایت دایکندی یک تن شرکت کرده است. 

محرومیت زندانیان از حق رأی

به گزارش منابع کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در ولایت‌های مختلف، هیچ‌گونه سهولتی برای اشتراک زندانیان در نظر گرفته نشده است. به گونه مثال، در زندان پلچرخی، توقیف‌خانه زنان ولایت کابل، ولایت دایکندی و ولایت فاریاب ‌هیچ‌گونه سهولتی در نظر گرفته نشده است. بنابراین ‌زندانیان زیادی نتوانسته‌اند از حق‌ انتخاب‌شان استفاده کنند. در این زمینه جزئیات بیشتر فردا با رسانه‌ها و افکار عمومی در میان گذاشته خواهد شد.


بازنشر این مطلب