اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:517 تاریخ نشر:2019-10-01

درباره قربانی شدن افراد ملکی در حمله‌ هوایی در ولایت غزنی

اعلامیه مطبوعاتی

9 میزان 1398

 

درباره قربانی شدن افراد ملکی در حمله‌ هوایی در ولایت غزنی

 

بر اساس گزارش‌ها، باتأسف حمله‌ هوایی نیروهای خارجی سبب قربانی شدن افراد ملکی در ولسوالی خواجه‌عمری ولایت غزنی شده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان مکرر از نیروهای داخلی و خارجی خواسته است که در حمله‌های‌شان دقت بیشتری داشته باشند تا به شهروندان خسارت و آسیب نرسد.

تکرار چنین حمله‌هایی سبب افزایش بی‌اعتمادی مردم به دولت و حامیان بین‌المللی آن می‌شود و مهم‌تر این‌که ناقض اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه و قوانین داخلی و در تضاد با هدف جنگ؛ یعنی حفاظت از «حق حیات» مردم افغانستان است.

بدین‌وسیله کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با تکرار درخواست خود از طرف‌های جنگ مبنی بر دقت بیشتر در حمله‌ها و رعایت هرچه بیشتر و بهتر اهداف و اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه، حقوق بشر و قوانین داخلی، نیز ابراز نگرانی به دلیل افزایش شمار قربانیان جنگ، چنین حمله‌هایی را به‌شدت محکوم می‌کند.

کمیسیون به‌ویژه از گروه طالبان می‌خواهد که از مردم به مثابه سپر انسانی استفاده نکند، نیز دست به تخریب تأسیسات عامه نزند.

کمیسیون خواستار بررسی‌های مستمر و هدف‌مند درباره چگونگی چنین حمله‌‌هایی، سنجش میزان خسارات واردشده بر مردم و تعیین شمار قربانیان، با هدف رسیدگی به اتهام‌ها، تأمین حقوق قربانیان و جبران خسارت‌ واردشده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان هم‌چنین از نهادهای عدلی و قضایی خواستار رسیدگی شفاف به اتهام‌ها در این زمینه‌، پیگیری جدی پرونده متهمان و تأمین عدالت است.

 


بازنشر این مطلب