اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:617 تاریخ نشر:2019-10-03

دربارۀ شکنجه نوجوان افغان در ولایت هُرمُزگان ایران

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان
اعلامیه مطبوعاتی
11 میزان  1398
 
دربارۀ شکنجه نوجوان افغان در ولایت هرمزگان ایران
 

باتأسف و اندوه فراوان آگاهی یافتیم که شورای محلی روستای «سَلخ» در جزیرۀ قِشم ولایت «هُرمُزگان» ایران یک جوان ۱۶ ساله افغان را شکنجه کرده‌ است. 
معیارهای بین‌المللی حقوق بشر، به‌ویژه کنوانسیون حقوق کودک، تمام کشورها را ملزم کرده است که از حقوق کودکان در قلمرو تحت حاکمیت خود، بدون تبعیض حمایت کنند.
این در حالی است که کودکان و خانواده‌های افغان، که برای رهایی از جنگ و خشونت راه مهاجرت در پیش گرفته و به کشورهای همسایه پناه برده‌اند، در گذشته نیز مکرر و به گونه‌های متفاوت مورد خشونت و سوءاستفاده قرار گرفته‌اند. چنان‌که یک نوجوان ایرانی سه سال پیشتر ستایش، کودک ۶ ساله افغان را در «ورامین» مورد تجاوز قرار داد و سپس فجیعانه به قتل رساند.  
 بنابراین، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ضمن تقبیح شدید این عمل جنایت‌کارانه، به خانواده‌ها و کودکان مهاجر افغان مقیم جمهوری اسلامی ایران وعده می‌سپارد که برای تأمین حقوق آن‌ها در سطح ملی و بین‌المللی دادخواهی کند. 
کمیسیون از وزارت امور خارجه می‌خواهد که این قضیه را به صورت همه‌جانبه بررسی و به منظور تأمین حقوق این کودک قربانی، با مقامات مسئول ایرانی گفتگو کند. 
کمیسیون از مقامات جمهوری اسلامی ایران نیز خواستار است که جلو هرگونه آسیب رسانیدن جانی و مالی به شهروندان افغانستان را بگیرند. هم‌چنین قضیه شکنجه کودک ۱۶ ساله افغان را پیگیری و عاملان آن را مورد پیگرد عدلی و قضایی قرار دهند.


بازنشر این مطلب