اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:1276 تاریخ نشر:2019-11-19

موضع کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در مورد گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح

به نام خداوند دادگر و توانا

 

موضع کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

در مورد گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح

 

28 عقرب 1398 هجری ـ خورشیدی

کابل ـ افغانستان

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان خواستار تشدید تلاش‌ها برای آغاز  گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح است و بر ضرورت گفت‌وگوها، به عنوان بهترین روی‌کرد برای ختم خشونت و خون‌ریزی، تأکید می‌کند.

جنگ در افغانستان، از جدی‌ترین موانع در برابر تطبیق قانون و رعایت ارزش‌‌های حقوق بشر است. گزارش‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، نشان‌دهندۀ افزایش بی‌پیشینه و تکان‌دهندۀ تلفات افراد ملکی است.

جنگ کنونی، مانع دست‌یابی شهروندان به خدمات صحی، آموازش و تطبیق عدالت شده است. نگرانی‌های امنیتی، روی حق گشت و گزار، سفر و تشکیل اجتماعات مدنی و مسالمت‌آمیز شهروندان، تأثیر منفی گذاشته است. تلفات ناشی از جنگ، به افزایش آمار خانواده‌های فقیر، تک‌سرپرست و کودکان یتیم منجر شده است،  که تأثیر آن روی وضعیت حقوق بشری کودکان و زنان، در شهرها و دهات، واضح و ملموس است. دوام منازعه، از فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کارآفرینی کاسته و حق دست‌یابی شهروندان به اشتغال را متأثر ساخته است. نتیجهٔ گفتگوها باید زمینه را برای رسیدگی به این موارد جدی نقض حقوق بشری فراهم کند.

جنگ کنونی، به افزایش گروه‌های آسیب‌پذیری چون بی‌جاشده گان داخلی، مهاجران، افراد دارای معلولیت، کودکان سرباز و بیوه‌ها، منجر شده است و از قراین معلوم است که گروه‌های یادشده، به عنوان متضررین و قربانیان اصلی جنگ، نقش واضح و تعریف شده در روند صلح نیز ندارند و صدای منسجم شان از این روند مهم، غایب است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، از طرفین گفت‌و‌گوکننده می‌خواهد که روی مکانیسم‌های روشن، برای شمولیت خواسته‌ها و نگرانی‌های گروه‌های یادشده، توافق کنند.

به باور ما، گفت‌وگوهای صلح وقتی می‌تواند نتیجه‌بخش باشد که جوانب گفت‌وگو کننده، با عبور از روی‌کردهای تمامیت‌خواهانه، واقعیت‌های متنوع و متکثر اجتماع بزرگ افغانستان را به رسمیت شناخته و این تنوع را با شکل‌دهی هیئت همه‌شمول انعکاس دهند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، با توجه به این که منازعۀ کنونی، زمینه‌های نقض گستردۀ حقوق بشری شهروندان را فراهم کرده است، یک بار دیگر با تأکید بیان می‌دارد که بی‌توجهی به موازین حقوق بشر  در روند گفت‌وگوهای صلح، به آیندۀ صلح‌آمیز منجر نخواهد شد. بناءً، برای دست‌یابی به صلح پایدار، باید فرصت حضور و سهم‌گیری نهادهای حقوق بشری، نمایندگان زنان، سازمان‌های جامعۀ مدنی و دیگر نمایندگان طیف‌های متنوع جامعه، در روند گفت‌وگو ها، فراهم گردد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان آماده است که به عنوان یک نهاد مستقل، بی‌طرف و غیرسیاسی، نقش واضح و سازندۀ خویش را در این پروسۀ مهم ملی ایفا کند و از چگونگی رعایت موازین حقوق بشر و  توجه به خواست‌های قربانیان و گروه‌های آسیب‌پذیر، نظارت نماید.

 

به امید تآمین صلح و افغانستان عاری از خشونت!


بازنشر این مطلب