اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:834 تاریخ نشر:2019-11-28

درباره تلفات غیرنظامی حمله هوایی نیروهای خارجی در ولایت فراه

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

7 قوس 1398

درباره تلفات غیرنظامی حمله هوایی نیروهای خارجی در ولایت فراه

 

گزارش‌ها می‌رساند که شام روز شنبه، 2 قوس 1398‌ در حمله هوایی نیروهای بین‌المللی در قریه گنج‌آباد ولسوالی پشت‌رود ولایت فراه‌، هفت تن غیرنظامی (2 طفل و 5 مرد‌) کشته و شش تن دیگر ‌(5 مرد و 1 کودک) زخمی شده‌اند.

بر بنیاد اسناد بين‌المللي حقوق بشري و اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه‌، طرف‌های درگير جنگ‌های بين‌المللي و داخلي موظف و مکلف به رعایت قواعد حقوق بشر‌دوستانه‌اند و در هيچ شرايطي نباید از آن تخطي کنند. چنانکه در پیمان‌نامه چهارگانه ژنو، پروتکل الحاقي دوم و قواعد عرفي بينالمللي نیز تأکيد شده است که طرف‌های درگیر در منازعات مسلحانه بين‌المللي و داخلي، باید قواعد حقوق بین‌الملل بشردوستانه را به گونه جدی رعایت کنند. بنابراین نباید بر جمعيت و افراد غیرنظامی ‌حمله کنند و سبب افزایش قربانیان غیرنظامی و گسترش وحشت ‌در مردم شوند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همچنان نگران افزایش تلفات ملکی جنگ و از این رهگذر، گسترش ترس و وحشت در میان مردم است.

کمیسیون این حمله را که سبب قربانی شدن مردم شده است، محکوم می‌کند و بازهم از طرف‌های درگیر، با جدیت می‌خواهد که قواعد و اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه و اسناد بین‌المللی حقوق بشری را رعایت کنند تا هزینه انسانی و روانی‌ـ‌اجتماعی جنگ از این بیشتر ‌افزایش نیابد.

هم‌چنین کمیسیون از ارگان‌های عدلی و قضایی خواستار تحقیق و بررسی همه‌جانبه در این مورد، با هدف پاسخگو کردن نیروهای خارجی متهم به این حمله است.


بازنشر این مطلب