اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:282 تاریخ نشر:2020-02-01

درباره حمله هوایی ائتلاف بین‌المللی در سه‌راهی ولسوالی امام صاحب و دشت ارچی ولایت کندز

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان

اعلامیه مطبوعاتی

۱۲ دلو ۱۳۹۸

درباره حمله هوایی ائتلاف بین‌المللی در سه‌راهی ولسوالی امام صاحب و دشت ارچی ولایت کندز

 

بر اساس یافته‌های ابتدایی کمیسیون، به تاریخ 10/11/1398 بر اثر حمله هوایی ائتلاف بین‌المللی در منطقه سه‌راهی ولسوالی امام صاحب و ولسوالی دشت ارچی ولایت کندز، ‌تعداد پنج تن غیرنظامی (2 مرد، 2 زن و 1 کودک) جان خود را از دست دادند‌ که اعتراض و دادخواهی بستگان قربانیان را نیز در پی داشت‌.

بر بنیاد اهداف و اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه و قوانین کشوری، حمله بر هدف‌های ملکی و افراد غیرنظامی ممنوع است. بنابراین طرف‌های درگیر در انجام عملیات‌های خود باید به گونه جدی اصولی چون تفکیک، تناسب و احتیاط را با هدف ‌حفاظت از جان و مال افراد ملکی ‌‌در نظر داشته باشند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان‌ به گونه مکرر نگرانی جدی خود را به دلیل افزایش شمار قربانیان جنگ در کشور ‌و نقض صریح و مکرر حقوق بشر و شهروند و حقوق بین‌الملل بشردوستانه‌‌ ابراز داشته است. کمیسیون، ‌با تأکید از نیروهای داخلی و خارجی می‌خواهد که در انجام عملیات‌های نظامی دقت بیشتری داشته باشند و اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه را بطور جدی رعایت کنند‌ تا غیرنظامیان ‌هدف قرار نگیرند و از به وجودآمدن خسارات و تلفات بر آنان پیشگیری شود.

هم‌چنین کمیسیون از نهادهای عدلی و قضایی خواستار بررسی‌های مستمر و هدف‌مند درباره چگونگی چنین حمله‌‌هایی (از جمله این حمله)، سنجش میزان خسارت‌های واردشده، با هدف رسیدگی به چگونگی وقوع رویدادها و پیشگیری از تکرار آنها و تأمین حقوق قربانیان و جبران خسارت‌ واردشده است.

 

 


بازنشر این مطلب