اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:310 تاریخ نشر:2020-02-06

درباره حمله هوایی در قریه خواجه‌سرخان‌-‌نوآباد، ولسوالی مقر ولایت بادغیس

اعلامیه مطبوعاتی

17/11/1398

درباره حمله هوایی در قریه خواجهسرخان‌-‌نوآباد، ولسوالی مقر ولایت بادغیس

 

بر اساس یافته‌های کمیسیون و تأیید مسئولان صحت عامه ولایت بادغیس و مسئولان کلینیک ولسوالی مقر، به تاریخ 11/11/1398 بر اثر فیر یک موشک بر یک منزل مسکونی توسط طیاره‌های بی‌سرنشین در منطقه خواجه‌سرخان‌ـ‌‌‌نوآباد‌ ولسوالی مقر ولایت بادغیس، تعداد پنج تن (یک خانم و چهار کودک) جان خود را از دست دادند.

بر بنیاد اهداف و اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه و قوانین کشوری، حمله بر هدف‌های ملکی ممنوع است. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، ضمن ابراز همدلی و همبستگی با آسیب‌دیدگان‌، ‌بار دیگر به دلیل تکرار چنین حمله‌هایی که سبب افزایش شمار قربانیان جنگ‌ ‌و نقض صریح و مکرر حقوق بشر و شهروند و حقوق بین‌الملل بشردوستانه می‌شود، نگرانی جدی خود را ابراز می‌کند.

هم‌چنین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همان‌گونه که بارها از نیروهای داخلی و خارجی خواسته است که در انجام عملیات‌های نظامی خود دقتی بیشتر‌ کنند تا به افراد ملکی خسارت و آسیب نرسد، از نهادهای مسئول امنیتی و عدلی و قضایی خواستار بررسی‌‌ چگونگی این حمله‌، شناسایی عامل یا عاملان با هدف ‌پیشگیری از تکرار چنین حمله‌هایی، اجرای عدالت‌‌ و جبران خسارت‌‌های واردشده بر آسیب‌دیدگان و قربانیان است.

 

 

 

 


بازنشر این مطلب