اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:352 تاریخ نشر:2020-02-10

درباره تلفات ملکی ‌حمله‌های هوایی در ولایات بادغیس و فراه

‌اعلامیه رسانه‌ای

۲۱/۱۱/۱۳۹۸

درباره تلفات ملکی ‌حمله‌های هوایی در ولایات بادغیس و فراه

بر اساس یافته‌های کمیسیون‌، ‌در شب جمعه ۱۸/۱۱/۱۳۹۸ ‌بر اثر یک حمله هوایی در منطقه «قوروتوی» ولسوالی بالا‌مرغاب ولایت بادغیس تعداد شش‌ تن از افراد ملکی کشته شده و‌ سه‌ تن دیگر زخمی شده‌اند. هم‌چنین در‌ تاریخ ۱۹/۱۱/۱۳۹۸ واسطه نقلیه تاجران و کمیشن‌کاران گمرک ‌ولایت فراه هنگام‌ حرکت به طرف بندر شیخ ابونصر فراهی (واقع در روستای «کاریز شیخ‌ها» در 20 کیلومتری شمال‌شرق ولایت فراه‌)، ‌‌هدف حمله هوایی نیروهای خارجی قرار می‌گیرد و همه ‌پنج تن ‌سرنشین‌ آن کشته شده‌اند‌.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همواره بر رعایت اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه، حقوق بشر و حقوق اساسی مردم افغانستان پافشاری و درباره افزایش تلفات ملکی و پیامدهای منفی آن برای نظام سیاسی و حامیان بین‌المللی آن ابراز نگرانی کرده است. کمیسیون این حمله‌ها را از مصداق‌های جنایت جنگی می‌داند و اکنون، ضمن نکوهش شدید آنها، باری دیگر نگرانی شدید خود را در این‌باره ابراز می‌کند و خواسته مکرر خود را از تمام طرف‌های درگیر مبنی بر حفاظت از جان، مال، حقوق و منافع شهروندان غیرنظامی کشور، با جدیت تمام تکرار می‌کند.

کمیسیون هم‌چنین با ابراز تسلیت به خانواده قربانیان و همدردی با بازماندگان حمله‌ها، از نهادهای امنیتی و عدلی و قضایی خواستار بررسی همه‌جانبه این حمله‌ها به منظور رسیدگی به شکایت‌های حقوقی آسیب‌دیدگان و جبرات خسارت‌های واردشده بر آنهاست.  

 

 

 

 


بازنشر این مطلب