اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:508 تاریخ نشر:2020-02-28

درباره حمله بر عبادت‌گاه/گوردواره هموطنان سیک در کابل

اعلامیه رسانه‌ای

۱۳۹۹/۱/۹

درباره حمله بر عبادت‌گاه/گوردواره هموطنان سیک در کابل

کشتارِ مکرر جمعی مردم و حمله بر عبادت‌گاه‌ها، نشان‌دهنده اعمال مجرمانه هدف‌مند و سیستماتیکِ ضد بشری است. در ‌حمله مسلحانه به تاریخ ششم حمل ۱۳۹۹‌ بر عبادت‌گاه‌/گوردواره ‌سیک‌ها، واقع در ناحیه اول شهر کابل (کوچه شوربازار)، در حالی که شمار زیادی از هموطنان سیک برای اجرای مراسم مذهبی‌شان گرد هم آمده بودند، ‌تعداد بیست و پنج تن ‌غیر نظامی (شامل شش زن‌ و یک کودک‌) کشته شدند‌ و ‌تعداد دوازده تن ‌غیر نظامی‌ (شامل پنج‌ کودک و سه زن)‌‌ زخمی شدند.
‌چنین حمله‌هایی بر این گروه مذهبی به گونه مکرر، سیستماتیک و هدفمند اجرا شده است و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به این دلیل آن را مصداق «جنایت علیه بشریت» و «نسل‌کشی» می‌داند و به‌شدت محکومش می‌کند. نیز کمیسیون باری دیگر ‌‌تمام طرف‌های درگیر را به ‌رعایت حقوق بشر و حقوق بین‌الملل بشردوستانه فرا می‌خواند. 
کمیسیون هم‌چنین از نهادهای کشفی، امنیتی و قضایی خواستار تحقیق همه‌جانبه برای شناسایی عاملان این جنایت، دستگیری و پیگرد عدلی و قضایی آن‌هاست. نیز از حکومت مجدانه می‌خواهد که برای پیشگیری از تکرار چنین حمله‌هایی بر عبادت‌گاه‌ها، گردهمایی‌ها و سکونت‌گاه‌های شهروندان، به ویژه هموطنان هندو و سیک‌، اقدام‌های جدی و نتیجه‌بخش داشته باشند.

 


بازنشر این مطلب