اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:455 تاریخ نشر:2020-03-30

درباره چگونگی یاری‌رسانی به اشخاص دارای معلولیت با هدف مصونیت از کرونا

اعلامیه رسانه‌ای

۱۳۹۹/۱/۱۱

درباره چگونگی یاری‌رسانی به اشخاص دارای معلولیت با هدف مصونیت از کرونا

ویروس خطرناک و کشنده کرونا، چند ماهی است که جهان را مبتلا کرده است.

در این میان، اقشار آسیب‌پذیری مانند: زنان، اطفال، خانواده‌های کم‌در‌آمد و سایر گروه های آسیب پذیر ، با مخاطرات بیشتری رو‌به‌رویند که باید شناسایی و در مورد آنها تدابیری مناسب گرفته شود.

یکی از اقشار آسیب‌پذیر اشخاص دارای معلولیت است. بنابراین، لازم است با هم‌کاری همه‌جانبه دولت، نهاد‌های بین‌المللی، جامعه مدنی و نهاد‌های عرصه معلولیت، رسانه‌ها و نیز خانواده‌های این اشخاص، این قشر از جامعه نیز با اتخاذ راه‌کار‌های مناسب، در برابر این خطر جهانی، مصون شوند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، با درنظرداشت این موارد، پیشنهاد‌های زیر را در مورد آگاهی‌دهی و مصون‌سازی اشخاص دارای معلولیت در برابر ویروس کرونا تقدیم می‌کند:

۱. پیشنهاد ما به دولت، مشخصاً به کمیته ملی مبارزه با کرونا این است که در برنامه‌ریزی اقدامات حمایتی اجتماعی-اقتصادی به اقشار آسیب‌پذیر، از جمله افراد دارای معلولیت را مورد توجه قرار دهد.

۲. پیشنهاد ما به دولت، خصوصاً بخش صحت، این است که در تمامی اقدامات صحی و درمانی، به شمول معاینه، تشخیص و قرنطین‌های تجریدی، اشخاص دارای معلولیت را در اولویت قرار دهند.

۳. پیشنهاد ما به نهاد‌های مسئول در امر آگاهی‌رسانی، به شمول وزارت اطلاعات و فرهنگ و رسانه‌ها این است که دسترس‌پذیر بودن این آگاهی‌ها را برای اشخاص دارای معلولیت‌های حسی، با راهکارهای مناسب، در نظر بگیرند.

۴. به نهاد‌های عرصه معلولیت پیشنهاد می‌دهیم که در این روز‌های حساس، با ارائه راه‌کار، متناسب با تخصص کاری خود در مورد هریک از گروه‌های معلولیت، نهاد‌های دست‌اندر کار در امر مبارزه با شیوع کرونا را با داد‌خواهی‌های مناسب، در جهت اتخاذ تدابیر و تصامیم متناسب با وضعیت گروه‌های گوناگون معلولیت، یاری رسانند.

۵. به خانواده‌های اشخاص دارای معلولیت پیشنهاد می‌شود که مانند سایر اعضای خانواده، در امر وقایه و حفظ الصحه اشخاص دارای معلولیت در درون محیط خانواده، خصوصاً معلولان ذهنی -که آسیب‌پذیری‌شان به مراتب بیشتر است- کوشا باشند.

 


بازنشر این مطلب