اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:400 تاریخ نشر:2020-05-20

درباره رعایت حقوق کودکان در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی

اعلامیه مطبوعاتی
31  ثور 1399
درباره رعایت حقوق کودکان در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی
 
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بر اساس ماده 58 قانون اساسی بر حقوق اطفال نظارت ‌و بر رعایت منافع علیای کودکان به عنوان یک اصل و حق پایه تأکید می‌کند.‌
بر مبنای قانون اساسی کشور، قانون حمایت از حقوق طفل، مفاد کنوانسیون بین‌المللی حقوق طفل، اعلامیه جهانی حقوق کودک و سایر اسناد بین‌المللی رعایت منافع و مصالح علیای کودکان در همه امور مربوط به آنها به عنوان یک اصل پذیرفته شده است و بر مبنای این حق، هرنوع بهره‌برداری از کودک (اعم از بهره‌برداری فزیکی، اقتصادی، روانی، جنسی و دیگر اشکال بهره‌برداری) ممنوع و خلاف کرامت انسانی است. 
کمیسیون‌ درباره انتشار تصاویر و ویدیوهایی با درون‌مایه خشونت‌‌، قتل، توهین، شکنجه، استفاده‌های جنسی، آزار و اذیت روانی و انواع بهره‌کشی به‌شدت نگران است. 
اخیراً شماری از رسانه‌ها، مؤسسات خیریه و کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویر و ویدیوهای اطفال فقیر و بی‌بضاعت‌ را هنگام مساعدت و همکاری با آنان ثبت و منتشر می‌کنند. انتشار تصاویر کودکان در حالی که چهره و هویت‌ آنها آشکار است‌، به عواطف و احساسات آنها آسیب می‌زند، آنها را در معرض آسیب‌‌های جانبی روانی‌ـ‌اجتماعی دیگر ‌قرار‌ می‌دهد، نیز سبب ایجاد اختلال در فرایند جامعه‌پذیری، بازپروری، ادغام دوباره و مشارکت آنها در امور اجتماعی می‌شود. در فرجام چنین ‌تصویرها و ویدیوهایی بر‌ کودکان بیننده نیز اثرهای منفی روانی می‌گذارد.‌
در بعضی موارد هدف از انتشار این تصاویر، جلب کمک‌‌ و حمایت خوانده می‌شود؛ ‌در حالی ‌که انتشار و پخش تصاویر کودکان به منظور بهره‌برداری که سبب آسیب زدن به جسم‌، ذهن‌ و روان‌ و کرامت انسانی کودک شود، مطابق قوانین نافذ‌ کشور، بهره‌کشی از کودک خوانده می‌شود و نیازمند پیگرد عدلی است. 
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از انتشار تصاویر زنده اطفال آسیب‌پذیر به‌شدت نگران است و با درک نیاز جدی به حمایت از کودکان بی‌بضاعت و اهمیت خبر‌رسانی و روشنگری در این مورد، از مسئولان رسانه‌ها و ‌مؤسسات خیریه مجدانه می‌خواهد که به محدوديت‌هایی که لازمه رعایت منافع و مصالح علیای اطفال و حمایت از آنهاست، ‌توجه‌ و در چنین مواردی، حرفه‌ای و مسئولانه ‌رفتار کنند. 
هم‌چنین از وزارت اطلاعات و فرهنگ و وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی می‌خواهد که برای نظارت بر رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی به منظور حمایت از حقوق گروه‌های آسیب‌پذیر، به‌ویژه زنان و کودکان، اقدام‌های جدی روشنگر و کنترل‌کننده کنند و عاملان انتشار این ویدیو‌ها را با پیامدهای ناگوار کار و فعالیت‌شان آشنا کنند. هم‌چنین در صورت نیاز به همکاری برای آموزش حقوقی و حرفه‌ای‌، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان آماده است ‌در این مورد ‌با وزارت اطلاعات و فرهنگ همکاری کند‌.

بازنشر این مطلب