اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:461 تاریخ نشر:2020-08-06

در چهلمین روز قربانی‌شدن: کمیسیون هم‌چنان خواستار شناسایی و محاکمه عاملان حمله بر کارمندان خود است

اعلامیه رسانه‌ای
۱۶ اسد ۱۳۹۹
 
در چهلمین روز قربانی‌شدن: کمیسیون هم‌چنان خواستار شناسایی و محاکمه عاملان حمله بر کارمندان خود است
 
 
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، همزمان با چهلمین روز قربانی‌شدن  همکاران خود بانو فاطمه خلیل و احمدجاوید فولاد، با ابراز تأسف اعلام می‌کند که هرچند تحقیق نهادهای مسئول امنیتی در مورد حمله جریان دارد، هنوز عاملان آن حمله ددمنشانه و تروریستی شناسایی و دادگاهی نشده‌اند، بنابراین از نهادهای امنیتی و عدلی و قضایی هم‌چنان خواستار  شناسایی عاملان و اجرای تام و تمام عدالت است. هم‌چنین این نهاد خواستار شناسایی عاملان حمله‌های پیشین بر کارمندان خود و فعالان مدنی و حقوق بشر و تأمین عدالت است.
 
حمله هدف‌مند بر فعالان مدنی و حقوق بشر همزمان که جامعه معاصر را از نیروی انسانی دانش‌آموخته، سازنده و متعهد به ارزش‌های جامعه باز و حقوق بشری و دموکراتیک محروم می‌کند، بر بنیاد قانون و حقوق داخلی و حقوق بشر خطرناک‌ترین و بزرگ‌ترین جرم یعنی «قتل نفس» و «سلب حق حیات» و بر اساس اصول و مقررات حقوق بین‌الملل بشردوستانه جنایت جنگی شناخته شده است، بنابراین حق بازماندگان به تأمین عدالت انتقال‌ناپذیر، سلب‌ناپذیر و فراموش‌ناشدنی است.
باید افزود که حمله بر فعالان مدنی و حقوق بشر به مثابه جنایتی چندبعدی و مرکب، همزمان ناقض حقوق بنیادی دیگر مانند: حق امنیت، حق آزادی اندیشه، حق آزادی بیان، حق آزادی حرکت (گشت‌وگذار)، حق آزادی اجتماع، حق آزادی انجمن و... نیز بوده است.
 
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان با ابراز نگرانی جدی درباره وخامت و شکنندگی وضعیت مدافعان حقوق بشر در افغانستان و ابراز هم‌نظری با سازمان عفو بین‌الملل در این مورد، از بسته پیشنهادی این سازمان با عنوان «استراتژی برای حفاظت از مدافعان حقوق بشر» به حکومت افغانستان (۲۹ جدی ۱۳۹۸) حمایت می‌کند و خواستار اجرای همه‌جانبه آن است.
 
کمیسیون بار دیگر همدردی و همبستگی خود را با خانواده قربانیان، به‌ویژه این دو همکار ارجمند خود، ابراز می‌کند و تا شناسایی عاملان حمله بی‌رحمانه بر آنها و تأمین عدالت برای آنها و دیگر همکاران خود، به دادخواهی‌اش ادامه می‌دهد.

 


بازنشر این مطلب