اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:566 تاریخ نشر:2020-10-15

درباره گسترش دامنه جنگ میان حکومت و گروه طالبان در ولایت هلمند

اعلامیه رسانه‌ای

24 میزان 1399

درباره گسترش دامنه جنگ میان حکومت و گروه طالبان در ولایت هلمند

 

بررسی‌های ابتدایی کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که از پانزدهم میزان به این‌سو براثر حملات گروه طالبان بر قرارگاه‌های نیروهای امنیتی در نقاط مختلف ولایت هلمند و گسترش نبرد میان دو طرف، باشند‌گان منطقه و مسافران ‌هلمند به قندهار و ‌هلمند به هرات خسارات جانی و مالی زیادی دیده‌اند. امکان بررسی همه‌جانبه‌ میدانی و مستندسازی ‌برای کارمندان کمیسیون وجود نداشته است، ولی باتأسف به علت گسترش دامنه درگیری در فضاها و محیط‌های مسکونی و شهری و فیر با سلاح‌های سبک و سنگین از دو طرف‌‌، نیز کارگذاری ماین در جاده‌ها، تلفات غیرنظامی آن جدی و نگران‌کننده دریافت شده است که باتأسف هم‌چنان ادامه دارد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به دلیل افزایش ناامنی و گسترش جنگ که ‌سبب نقض فزاینده حق حیات شهروندان‌، تلفات غیرنظامی، بیجاشدگی عمومی و ‌خسارت‌های مالی و اقتصادی بر مردم بوده و شده است، به‌شدت نگران است و حمله بر مردم و نقض همه‌جانبه و فزاینده حقوق بشری و شهروندی آن‌ها را به‌شدت محکوم می‌کند. ‌بنابراین کمیسیون مستقل حقوق بشر از طرف‌های درگیر مجدانه می‌خواهد که فوراً به حملات خود پایان دهند و از هیئت‌های مذاکره‌کننده دو طرف نیز می‌خواهد که فوراً در مورد برقراری آتش‌بس به توافق برسند تا مردم بیشتر از این کشته و زخمی نشوند و خسارت نبینند و کشور بیشتر از این ویران نشود.

کمیسیون هم‌چنین ‌از جامعه جهانی، به شمول رهبران و علمای کشورهای اسلامی، می‌خواهد که ‌با استفاده از نفوذ ‌خود بر دو طرف، آن‌ها را به ختم جنگ و خشونت و برقراری آتش‌بس تشویق و ترغیب کنند.

 


بازنشر این مطلب