اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:497 تاریخ نشر:2021-06-12

در استقبال از قطعنامه علمای دینی افغانستان و پاکستان درباره ختم جنگ و تحقق صلح در افغانستان

اعلامیه رسانه‌ای

۲۲ جوزای ۱۴۰۰

در استقبال از قطعنامه علمای دینی افغانستان و پاکستان درباره ختم جنگ و تحقق صلح در افغانستان

 

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان از قطعنامه کنفرانس دوجانبه علمای افغانستان و پاکستان درباره افغانستان در تاریخ ۲۰ جوزای ۱۴۰۰ در عربستان سعودی استقبال می‌کند و آن را گامی مثبت در راستای تشویق طرف‌های درگیر به ختم جنگ و حل‌وفصل اختلافات از طریق مذاکره با هدف دستیابی به صلح و مصالحه عادلانه و پایدار می‌داند، و در ادامه به چند نکته اشاره می‌کند:

یکم. کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان باورمند است که مسئله جنگ و صلح مهم‌ترین مسئله موجود کشور است. بنابراین همه گروه‌ها و طیف‌های سیاسی و اجتماعی وظیفه دارند که از تمامی توانایی‌ها و ظرفیت‌های خود به‌منظور توقف جنگ و خشونت دیرپا و ویرانگر و تحقق صلح و مصالحه فراگیر، عادلانه و پایدار استفاده کنند تا در نبود آرامش، نظم، ثبات، عدالت، اخلاق، انصاف، رواداری و مسئولیت‌‌پذیری «حق حیات»، «کرامت انسانی» و‌ دیگر حقوق‌بشری مردم افغانستان بیشتر از این نقض نشود.

دوم. جنگ و ترورهای هدفمند در این سال‌ها، در کنار دیگر گروه‌های اجتماعی، همواره از علمای دینی نیز قربانی گرفته‌است. جامعه علما، یکی از گروه‌های تشکیل‌دهنده جامعه مدنی افغانستان امروز است، و با توجه به اهمیت تفسیر دینی و توجیه شرعی جنگ و صلح، رد مشروعیت دینی-مذهبی جنگ موجود از سوی آن‌ها می‌تواند به تسلط و تثبیت گفتمان صلح در کشور یاری رساند و بر فضای سیاسی دو کشور ( افغانستان و پاکستان) با هدف تغییر رویکردها اثرگذار واقع شود.

سوم. علمای دو کشور افغانستان و پاکستان در این قطعنامه بر «حفظ کرامت انسانی و زندگی انسان» تأکید کرده‌اند که از مبانی و حقو‌ق ‌بشر و ارزش‌های جهان‌شمول است. نیز «پیام واقعی اسلام را صلح مبتنی بر احترام به زندگی، انسانیت، عدالت و عدم تبعیض دانسته است که خشونت و افراط در آن جایی ندارد.» هم‌چنین در ماده ۱۱ قطعنامه آمده است: «افراطیتِ خشونت‌زا و تروریزم به هر نوعی که باشد، شامل خشونت علیه افراد ملکی و حملات انتحاری، مخالف اصول اساسی عقاید اسلامی است.»

چهارم. کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان همواره مواضع، دیدگاه‌ها، راهکارها و نگرانی‌های خود را درباره جنگ و صلح و روند مذاکرات میان‌افغانی صلح منتشر و نیز با هیئت‌های مذاکره‌کننده شریک کرده‌است و در مجموع بر فراگیری صلح و عادلانه و پایدار بودن آن تأکید کرده‌است.

در فرجام، همزمان با این اعلام موضع علمای دو کشور افغانستان و پاکستان، کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان نیز درخواست ثابت خود را مبنی بر توقف بی‌درنگ خشونت‌ها و اعلام آتش‌بس دایمی و تمرکز بر حل‌وفصل اختلافات از طریق مذاکره هدفمند، مسئولانه، جدی و همه‌جانبه تکرار می‌کند.

با آرزوی افغانستانی آرام، توسعه‌یافته و از آن همه!

 


بازنشر این مطلب