اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:472 تاریخ نشر:2021-06-16

بررسی‌ نیازهای جنسیتی در آتش‌بس و توافق‌نامه‌های مرتبط (توقف جنگ، صلح پایدار)

اعلامیه رسانه‌ای

۶۲ جوزای ۱۴۰۰

بررسی‌ نیازهای جنسیتی در آتش‌بس و توافق‌نامه‌های مرتبط
(توقف جنگ، صلح پایدار)
 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در همراهی با اداره سازمان ملل متحد برای زنان در افغانستان سندی را با تأکید بر آتش‌بسی جنسیت‌محور به عنوان پیش‌نیازی برای گفتگوهای صلح و توافقنامه صلح نشر کرده است.

زنان همیشه در سطح جهانی در خط مقدم بحران‌ها و منازعات و به‌نحوی پیشتاز در پایان دادن به منازعات قرار داشته‌اند، فعالانه در روندهای صلح شرکت کرده‌اند و برای حقوق زنان و دختران در توافق‌نامه‌هایی که در جستجوی ختم درگیری‌های خشونت‌آمیز بوده است، همواره تلاش و دادخواهی کرده‌‌اند. اما با وجود این، اغلب مهارت‌ها و اولویت‌های زنان از موافقت‌نامه‌ها و تطبیق میکانیزم‌های مربوط‌به آتش‌بس رسمی نادیده گرفته شده است. زنان درافغانستان، تحت نام صلح، همه‌روزه زندگی خود را به مخاطره می‌اندازند. از زمانی که مأموریت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما و کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در سال ۲۰۰۹ مستندسازی سیستماتیک را شروع کرده، سال ۲۰۲۰ میلادی به خونین‌ترین سال برای زنان این کشور به ثبت رسیده است. 
کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و ادارۀ ملل متحد برای زنان در افغانستان «آتش‌بس پاسخگو به نیازمندی‌های جنسیتی و توافقات آتش‌بس» را منتشر کرده است. تاکید این سند بر میزان ضرورت جدی آتش‌بسی پاسخگو به نیازهای جنسیتی در شرایط افغانستان و مهیاکننده‌ی اوضاع برای گفتگوهای صلح معنادار است. در این سند، به مجموعه‌ای از پیشنهادهای عملی به‌عنوان نقاط قابل‌توجه برای حفظ مسایل مرتبط‌به نیازمندی‌های جنسیتی در متن آتش‌بس پرداخته شده و هم‌چنین خاطرنشان می‌سازد که توافقات آتش‌بس چگونه می‌تواند به درگیری‌های مبتنی بر جنسیت رسیدگی کند.  
این رهنمود قسمتی از یک سلسله رهنمودهای مشترک کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و اداره ملل متحد برای زنان است که «رهنمود صلح پایدار» ‌نامیده شده‌است. این سلسله از رهنمودها تلاش می‌ورزد تا به نهادهای مختلف ملی دخیل در موضوعات مرتبط‌به صلحی، که در افغانستان فعالیت دارند، راهنمایی مبتنی بر شواهد را فراهم کند. 
این اثر، در یک محفل سطح بالا با اشتراک مقامات بلندرتبه ملی و بین‌المللی از جمله جلالتمآب داکتر عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی، جلالتمآب حسینه صافی، سرپرست وزیر وزارت امورزنان، داکتر حبیبه سرابی، عضو هیئت مذاکرکننده دولت جمهوری اسلامی افغانستان، محترم شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و جلالتمآب میتی کنودسین، معاون نماینده خاص سرمنشی ملل متحد در افغانستان، راه‌اندازی می‌گردد.
این محفل ویژه، دربرگیرنده صدای تمامی زنان افغان از تمام ولایات و جامعه جهانی در کابل است تا به تمامی اشکال خشونت پایان داده شود. برخی از پیام‌های کلیدی‌ای که در محفل به آن‌ها بیشتر تأکید شده‌است، شامل یک آتش‌بس فوری و همه‌جانبه برای ختم تمام اشکال خشونت‌ در افغانستان است. چگونه ادامه ناامنی‌ها چالشی بزرگ فراراه رسیدن به صلح پایدار است و چگونه زنان فعالانه تلاش می‌کنند تا یک راه‌حل برای یک زندگی مصون و عاری از خشونت برای تمام افغان‌ها فراهم کنند. محفل به‌صورت واضح بیان کرد که خشونت در میدان جنگ خاتمه پیدا نمی‌کند و ختم همیشگی و دوامدار خصومت‌ها به معنی ختم تمام اشکال خشونت، به‌شمول ختم خشونت دربرابر زنان، است. 
برای خواندن کامل این سند به این لینک مراجعه کنید: https://bit.ly/3xpYbAK
برای معلومات بیشتر لطفاً با اشخاص ذیل تماس بگیرید:
ذبیح‌الله فرهنگ، رئیس ارتباطات و رسانه‌ها، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان
ایمیل ادرس: Farhang.z@aihrc.org.af 
شماره تماس: 0798035747
ننگیالی تنی، متخصص ارتباطات، سازمان ملل برای زنان در افغانستان.
ایمیل آدرس: nangyalai.tanai@unwomen.org
 
نقل قول‌ها:
جلالت‌مآب داکتر عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی:
«زنان قربانیان اصلی جنگ در ۴۰ سال گذشته در افغانستان بوده‌اند. اگر واقعاً خواهان آتش‌بسی پایدار در افغانستان هستیم، لازم است که زنان و نیاهای آنان به‌طور درست آن مدنظر داشته باشیم. تمام شهروندان افغانستان خواهان صلح هستند - صلحی عادلانه، صلحی برای همه. چنین صلحی حقوق تمام شهروندان افغانستان را تحت پوشش قرار می‌دهد.» 
جلالت‌مآب حسینه صافی، سرپرست وزارت امور زنان:
«مردم افغانستان سال‌های زیادی از خشونت رنج برده‌اند. ما باید صدای خود را بلند کنیم، درکنار هم مانند یک ملت واحد بایستیم و به خشونت‌های جاری پایان بخشیم و به پیشرفت کشور خود کمک کنیم. زنان افغانستان باید از هرفرصت برای آوردن صلح همه‌‌شمول در افغانستان استفاده کنند.»
بانو شهرزاد اکبر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان:
«چرا وقتی میزان خشونت به این حد بالاست، ما در مورد آتش‌بس و صلح صحبت می‌کنیم؟ به خاطر که صلح تقاضای مشترک همه افغان‌ها، اعم از اقوام مختلف، زنان و مردان شامل گروه‌های سنی مختلف کشور است: از منظر حقوق بشر و از همه منظرها تلاش برای صلح ، پایان جنگ و برقراری آتش‌بس بزرگ‌ترین نیاز است.»
خانم میِتِی کنودسین، معاون نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در افغانستان:
«بحث امروز، در مورد موضوع جنسیت در توافقنامه‌های آتش‌بس، برای افغانستان بسیار مهم و به‌موقع است. نیاز به کاهش خشونت همچنان باقی است. زنان نگران‌اند که مبادا حقوقشان به خطر مواجه شود، آن‌ها نگران محدود شدن فضای جامعه مدنی‌اند. همه افغان‌ها، به‌ویژه زنان، خواهان پایان دادن به خشونت در همه اشکال آن هستند.»
خانم الیتا میلر، نماینده زنان سازمان ملل در افغانستان:
«افغانستان می‌تواند جهان را در روند صلح هدایت کند. هرچند، در سطح جهانی، حقوق زنان در فرایندهای صلح کمتر مطرح‌شده است ولی از نظر آماری برابری بین زن و مرد پیش‌شرط صلح پایدار است. افغانستان می‌تواند متفاوت باشد و باید باشد. اما برای دستیابی به هرگونه پیشرفت، خشونت در همه اشکال آن باید متوقف شود. از همین اکنون و باید برای همیشه متوقف شود، تا زمینه ترقی و صلح پایدار در افغانستان فراهم شود.»

بازنشر این مطلب