اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:787 تاریخ نشر:2021-06-22

درباره گسترش دامنه جنگ و افزایش تلفات غیرنظامی، ‌ویرانی دارایی‌های مردم و زیرساخت‌های کشور و تارتر شدن چشم‌اندازهای تحقق صلح

اعلامیه رسانه‌ای

1 سرطان 1400

درباره گسترش دامنه جنگ و افزایش تلفات غیرنظامی، ویرانی داراییهای مردم و زیرساختهای کشور و تارتر شدن چشماندازهای تحقق صلح

 

شدت یافتن جنگ و گسترش دامنه خشونت‌ها هر روز سبب افزایش تلفات غیرنظامی و ویرانی بیشتر زیرساخت‌های کشور می‌شود. این امر با استفاده از تاکتیک‌های جنگی مانند محاصره اقتصادی شهرها، تخریب ملکیت‌های مردم و بیجا شدن هرچه بیشتر جمعیت در مناطق و بخش‌های متفاوت کشور همراه بوده است و سبب سلب روزافزون حق مردم به زندگی، گشت‌و‌گذار و دسترسی همگانی به کالاهای اساسی، مواد غذایی و بهداشتی شده و همزمان با بحران همه‌گیری ویروس کرونا بر رنج مردم افغانستان افزوده است.

کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان، همواره بر گفتگو و مذاکره به‌مثابه سازنده‌ترین، اخلاقی‌ترین و برترین راهکار برای حل‌وفصل مسائل تأکید کرده‌است و اکنون نیز با جدیت و شدت تمام‌تر بر مواضع پیشین خود در این زمینه تأکید می‌کند. جنگ راه‌حل نیست.

کمیسیون به این وسیله یک بار دیگر از سازمان ملل متحد، سازمان‌ها و نهادهای اثرگذار داخلی و بین‌المللی بر جنگ و صلح در افغانستان و جامعه بین‌المللی می‌خواهد که از تمامی امکانات، فرصت‌ها و ظرفیت‌های خود، پیش از اینکه روند نگران‌کننده موجود به کشتار، ویرانی و فجایع انسانی بیشتر بینجامد، برای پایان دادن به خشونت‌ها و جنگ استفاده کنند. به‌گونه مشخص‌تر، این نهاد از طرف‌های درگیر مجدانه می‌خواهد که، با فهم رنج و مصائب همه‌جانبه مردم افغانستان، رعایت منافع و مصالح جمعی و  و احترام گزاردن به حقوق و خواست جمعی آن‌ها مبنی بر توقف خشونت‌ها، آتش‌بس دایمی برقرار کنند و برای حل‌وفصل مسایل مورد نزاع و دستیابی به صلح عادلانه و پایدار به میز مذاکره برگردند.

بدیهی است که طرف‌های جنگ در برابر خشونت‌های خود با مردم، تلفات ملکی، ویرانی ملکیت‌ها و دارایی‌های مردم، ویرانی زیرساخت‌های کشور و تأسیسات عامه و در مجموع، جنایات جنگی و نقض حقوق‌بشر و حقوق بشردوستانه بین‌المللی در هر شرایط و زمانی پاسخگو و مسئول خواهند بود.

 


بازنشر این مطلب