اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:577 تاریخ نشر:2021-04-12

جایگاه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در میان نهادهای مشابه در سطح جهان

اعلامیه رسانه‌ای
23 حمل 1400

جایگاه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در میان نهادهای مشابه در سطح جهان
و اشاراتِ «‌طرح شورای عالی مصالحه‌ ملی» دربارۀ این نهاد

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در‌ بیش از هفده ‌سال فعالیت خود، به منظور نظارت، حمایت، ترویج و نهادینه‌سازی‌ ارزش‌های حقوق بشری در کشور، به‌رغم چالش‌های پُرشمار و جدی، دستاوردهای بزرگی داشته است. 
کمیسیون، با کوشش‌ها و فعالیت‌های خود توانسته است در سال 2019 میلادی، برای یک دوره پنج‌‌ساله دیگر‌ به عنوان نهادی معتبر و دارای رده «A»، در میان نهادهای ملی حقوق بشر در سطح جهان، تمدید اعتبار شود. 
در این ارزیابی جهانی نهادهای حقوق بشری، بر اساس اصول پاریس و با توجه به نقش نهادها در حمایت و ترویج حقوق بشر، گستردگی مأموریت و ظرفیت، خودمختاری از حکومت، استقلال تضمین‌شده توسط قانون اساسی، رعایت کثرت‌گرایی در ترکیب هیئت رهبری، منابع کافی و صلاحیت کافی برای تحقیق، مورد بررسی قرار می‌گیرند. بعد از بررسی دقیق، نهادهایی که به رعایت کامل اصول پاریس پرداخته‌اند، موقف و اعتبار رده A  و نهادهایی که به رعایت نسبی این اصول پرداخته باشند، اعتبارِ نهادهای ردۀ B  را از آن خود می‌سازند. 
ائتلاف جهانی نهادهای ملی حقوق بشر، در نتیجه ارزیابی‌های خویش، ضمن تمدید اعتبار ردۀ A، پیشنهادها و توصیه‌های زیر را نیز عنوانی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان مطرح کرده است: 
  •  کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان باید نقشی واضح و فعال در روند صلح داشته باشد؛ 
  •  کمیسیون باید بتواند، به گونه آنی و بدون اعلام قبلی، از همه محلات سلب آزادی در کشور بازدید کند؛ 
  •  باید بودجه اصلی نهاد، با حفظ استقلال‌ کمیسیون، از طریق دولت تأمین شود؛ 
  •  دوره کاری هیئت رهبری کمیسیون برای حداکثر دو دوره محدود شود. 
با توجه به آنچه بیان شد، ‌چند نکته ‌در پیوند به طرح شورای عالی مصالحه ملی درباره معیار انتخاب، شمار و شرایط اعضای کمیسیون مستقل حقوق بشر یادآوری می‌شود: 
  1. کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان عضو ائتلاف جهانی نهادهای ملی حقوق بشر و دارای رتبه اعتباری«A» است. سازوکار انتخاب کمیشنر برای این کمیسیون باید مبتنی بر اصول پاریس سازمان ملل درباره نهادهای ملی حقوق بشر باشد، وگرنه ممکن است مقام، اعتبار «A» و بودجه‌اش را از دست بدهد.
  2. هر تغییری در ساختار کمیسیون، مستلزم رعایت اصول پاریس و معیارهای بین المللی و کسب موافقت نهادها و سازمان‌های بین‌المللی است که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان عضویت آن را در سطح جهانی و منطقه‌ا‌ی دارد. 
  3. اصول پاریس کمیشنرها را ملزم می‌کند که از گروه‌های سیاسی، بازیگران دولتی، نیروهای مسلح و نهادهای وابسته، مستقل باشند و با چنین استقلالی، عمل کنند و نظر به شخصیت، صلاحیت حرفه‌ای، صداقت، دانش و تعهد به حقوق بشر بین‌المللی انتخاب شوند. 
  4. تعداد کمیشنرها توسط قانون تشکیل، وظایف و صلاحیت‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان تعیین می‌شود و تغییر در تعداد آن، مستلزم تغییر در قانون است. 
با آرزوی تحقق صلحی فراگیر، عادلانه و پایدار!

بازنشر این مطلب