اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:334 تاریخ نشر:2021-05-20

اعلامیۀ رسانه‌ای دربارۀ تلفات غیرنظامیان جنگ در ولایت‌های هلمند و غور

 

اعلامیۀ رسانه‌ای
۳۰ حوت ۱۴۰۰
دربارۀ تلفات غیرنظامیان جنگ در ولایت‌های هلمند و غور
 
براساس یافته‌های ابتدایی کمیسیون مستقل حقوق‌بشر، امروز (۳۰ ثور) در اثر انفجار ماین کارگذاری‌شده در کنار جاده در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند، ۱۰ تن کودک و 3 تن زن سرنشین یک موتر کشته‌ و ۵ تن کودک (به شمول راننده) زخمی شده‌اند. نیز در اثر سه فیر راکت از سوی گروه طالبان در تاریخ ۲۹ و ۳۰ ثور در شهر لشکرگاه، یک تن ملکی زخمی شده و خسارات مالی بر مردم وارد شده است. 
هم‌چنین در رویدادی دیگر در تاریخ ۲۹ ثور، ۳ تن غیرنظامی مسافر از ولسوالی لعل‌وسرجنگل به مقصد هرات، در حوالی شهر فیروزکوه، مرکز ولایت غور, تیرباران شده‌اند.
کشتار غیرنظامیان باید متوقف شود؛ مردم افغانستان تا کی با جان، مال و ‌منافع حیاتی خود هزینۀ جنگ را بپردازند؟ مردم مالک اصلی این سرزمین‌اند و همواره خواستار توقف خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس دایمی و تحقق صلحی فراگیر، پایدار و عادلانه بوده‌اند و باید صدای آن‌ها شنیده شود.
کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان بارها از گروه طالبان خواسته است که استفاده از ماین، به‌ویژه ماین‌های کارگذاری‌شده در جاده‌، را متوقف کند تا به غیرنظامیان بیشتر از این آسیب وارد نشود. این تاکتیک جنگی، با توجه به این‌که دارای ظرفیت تفکیک نیست، بیشترین قربانی را از غیرنظامیان گرفته است.‌ کشتار مکرر غیرنظامیان در راه‌ها از نگرانی‌های اصلی کمیسیون بوده‌است.
کمیسیون، با ابراز نگرانی و تأسف دربارۀ ادامۀ کشتار غیرنظامیان و درخواست رعایت حقوق بین‌الملل بشردوستانه از سوی طرف‌های جنگ و پیگرد مجرمان از سوی نهادهای عدلی و قضایی کشور، درخواست خود از محکمۀ بین‌المللی جزایی مبنی بر تحقیق دربارۀ جرایم بین‌المللی و نقض حقوق بین‌المللی بشردوستانه و رسیدگی همه‌جانبه به آن‌ها را در افغانستان تکرار می‌کند.

 

بی‌تفاوتی در برابر تلفات غیرنظامی، خسارت‌های مادی و آسیب‌های روانی جنگ و برخورد جدی نکردن با عاملان آن‌ها، به پایین آمدن هزینۀ جنایت در افغانستان و درنتیجه، استمرار رویۀ معافیت از مجازات انجامیده‌است. عدالت باید بر مجرمان اجرا و عاملان جنایات باید در برابر قانون و قربانیان و بازماندگان آن‌ها پاسخگو شوند.

بازنشر این مطلب