اعلامیه‌های مطبوعاتی بازدید:556 تاریخ نشر:2021-05-31

دربارۀ تلفات ملکی جنگ از تاریخ 6 تا 8 ماه جوزای سال روان

اعلامیۀ رسانه‌ای
10 جوزای 1400
دربارۀ تلفات ملکی جنگ از تاریخ 6 تا 8 ماه جوزای سال روان
 
یافته‌های ابتدایی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که از تاریخ 6 تا 8 ماه جوزای روان، در 7 رویداد جداگانه در ولایت‌های سرپل، هلمند، پروان، ننگرهار و کاپیسا و هم‌چنین بزرگراه کابل‌ـ‌هرات، براثر حملۀ هوایی‌، فیر هاوان و اسلحۀ سنگین و ماین جاسازی‌شده در جاده، مجموعاً 24 تن ملکی (شامل 5 زن و 7 کودک) کشته و 43 تن ملکی دیگر (شامل 11 کودک) زخمی شده‌اند.
جزئیات: به تاریخ 6 جوزای 1400 در پی حملۀ هوایی نیروهای دولتی در ولسوالی صیاد ولایت سرپل، بمبی بر یک منزل مسکونی اصابت کرده است و درنتیجه، 1 مرد‌، 3 زن‌ و 2 کودک کشته و 6 کودک دیگر زخمی شده‌اند. روز جمعۀ گذشته (7 جوزا) گروه طالبان چند مرمی هاوان بر شهر گرشک، مرکز ولسوالي نهر سراج ولایت هلمند، پرتاب کرده‌اند که بر يک خانۀ مسکونی اصابت کرده و براثر آن ۱ زن و ۱ مرد کشته و ۱ زن، ۱ کودک و ۱ مرد دیگر زخمی شده‌اند. هم‌چنین يک فیر هاوان در شاهراه کابل‌ـ‌هرات، در نزديکی يک قرارگاه بازرسی پوليس، بر ريکشا‌ی مسافربری اصابت کرده‌است و سبب کشته شدن ۱ زن و ۲ مرد غیرنظامی و زخمی شدن  ۵ تن ملکی دیگر شده است. نیز بر‌اثر‌ ‌چند فیر هاوان ديگر، در همین منطقه، ۷ تن ملکی ‌زخمی شده‌اند.
در رویدادی دیگر، روز شنبه، 8 جوزا‌، براثر انفجار ماین هنگام عبور اتوبوس استادان و دانشجویان دانشگاه البیرونی، در ولسوالی بگرام ولایت پروان، 3 تن از آن‌ها کشته و 18 تن دیگر زخمی شده‌اند و در همین روز در منطقۀ ماماخيل ولسوالی شيرزاد در انفجار يک ماين جاسازی‌شده در جاده 1 مرد و 1 کودک دختر ۱۰ ساله جان باخته و يک فرد ملکی ديگر زخمی شده‌است‌. هم‌چنین در جریان حملۀ مخالفان مسلح دولت بر قرارگاه اردوی ملی در ولسوالی تگاب ولایت کاپیسا، یک فیر سلاح ثقیله بر یک محفل عروسی اصابت کرده و در نتیجۀ آن 7 تن ملکی (شامل 3 کودک) کشته و 3 کودک دیگر زخمی شده‌اند.
------------
مردم افغانستان از این‌همه خشونت، کشتار و بی‌رحمی به ستوه آمده‌اند. حمله بر غیرنظامیان، مراکز آموزشی و تأسیسات عامه باید فوراً متوقف شود.
کمیسیون مستقل حقو‌ق‌بشر افغانستان، با نکوهش این حملات و ابراز همدردی با خانوادۀ قربانیان، از سازمان ملل و جامعۀ بین‌المللی خواستار حمایت از حقوق‌بشری مردم افغانستان و استفادۀ آن‌ها از تمامی ظرفیت‌ها و شیوه‌ها برای واردار کردن طرف‌های درگیر به برقراری آتش‌بس دایمی و حل مسائل از راه مذاکره است. همه در برابرِ دفاع و محافظت از حقوق‌بشری مردم افغانستان ‌مسئولیت حقوقی و اخلاقی داریم که باید به آن عمل کنیم.
نیز کمیسیون از حکومت و گروه طالبان مجدانه می‌خواهد که خشونت‌ها را متوقف کنند و به حق حیات و دیگر حقوق‌بشری و شهروندی مردم احترام بگزارند و آسیب نرساندن به مردم ملکی را در رأس فعالیت‌ها و کارزارهای خود قرار دهند. بدیهی است که جنایت‌های جنگی و ضدبشری مشمول مرور زمان نمی‌شود و عاملان در هر زمانی و تحت هر شرایطی در برابر اعمال خود پاسخگو خواهند بود.

بازنشر این مطلب