وضعیت اطفال در افغانستان

اطفال از گروه‏‌های عمده آسیب‏‌پذیر هر جامعه‏‌ای است. اما وقتی جامعه ساختارهای حمایتی‏‌اش فروریخته باشد، اطفال بسیار بیشتر از دیگر گروه‏‌های اجتماعی در معرض خطر و آسیب قرار می‏‌گیرند. افغانستان از جمله کشورهایی است که ساختارهای حمایتی خود را در طول سال‏‌های طولانی جنگ و ناامنی از دست داده است. ناامنی روزافزون، فقر، بی‏کاری و بی‏‌سرپرستی اکثر خانواده‏‌ها مزید برعلت است که باعث شده شمار زیادی از کودکان این کشور گوشه‏‌های امن خانواده و زندگی کودکانه‏‌شان را از دست دهند و مجبور به زحمت کشی و کار در شرایط سخت و طاقت‏‌فرسا برای تهیه مخارج روزمره خانواده‏‌شان شوند. این نکات آسیب‏‌پذیری‏‌های این اطفال را بسیار بیشتر شدت بخشیده است.

این مسایل باعث شده که اطفال بسیاری در سراسر کشور از حق آموزش و تعلیم محروم شوند، به کارهای سخت و ناامن مجبور گردند، با شرایط صحی نامناسبی مواجه باشند، به مواد مخدر معتاد گردند، در جریان جنگ‏‌ها یا توسط حملات انتحاری و انفجار ماین‏‌ها جان خود را از دست دهند یا به معلولیت دایمی دچار گردند. مورد بهره‏‌برداری‏‌های جنسی و تجاوز قرار گیرند و به‏‌منظور استفاده در جنگ‏‌ها و حملات انتحاری استخدام گردند. این‏ها بخشی از مشکلاتی است که کودکان افغانستان با آن مواجه‏‌اند.

گزارش حاضر، تلاش می‏‌کند براساس آمارها و قضایایی که توسط دفاتر کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان جمع‏‌آوری و ثبت می‏‌گردد، وضعیت اطفال را در این کشور مورد بررسی قرار دهد. علاوه براین آمارها و قضایا، برای غنای بیشتر این گزارش، از داده‏‌های نهادهای دیگر، نیز گزارش‏‌هایی که در این زمینه منتشر شده‏‌اند، استفاده صورت گرفته است. جا دارد از کارمندان نظارت ساحوی و نظارت مرزی اطفال در تمام دفاتر ساحوی و ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به خاطر جمع‏‌آوری داده‏‌های اولیه این گزارش سپاس‏‌گزاری کنیم. هم‏چنین باید از کارمندان بانک اطلاعات کمیسیون، به خاطر تنظیم و دسته‏‌بندی این داده‏‌ها، قدردانی شود.

امیدواریم این گزارش بتواند تصویر روشن‏تری از وضعیت اطفال در افغانستان به دست دهد و به مراجع مسئول کمک کند تا اقدامات و طرح‏‌های مؤثری را برای حمایت از اطفال و بهبود وضعیت آنان روی دست گیرند.

گزارش کامل را از اینجا دریافت کنید


بازنشر این مطلب