اعلان های داوطلبی بازدید:369 تاریخ نشر:2020-07-20

فراخوان عضویت در گروه کارشناسان

در‌باره کمیسیون: 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به عنوان نهاد ملی حقوق بشر بر مبنای قانون اساسی کشور عهده‌دار نظارت بر وضعیت حقوق بشر، حمایت از آن و گسترش و نهادینه‌سازی حقوق بشر‌‌ در کشور است. حمایت از حقوق قربانیان منازعات داخلی که در سال‌های متمادی شاهد درد و آلام و نقض انواع حقوق بشری بوده‌اند، مسئولیت مهم و اولیه نهاد‌های حامی حقوق بشر، به شمول کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان، می‌باشد. قربانیان منازعه مستحق اشتراک فعال، ارائه نظر، جبران خسارت‌های مادی و معنوی ناشی از منازعه و سهم‌گیری فعال در تأمین صلح و ثبات دایمی کشور‌اند.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و گروه مشترک کاری نهاد‌های جامعه مدنی با معرفی گروه کارشناسان برای ارائه مشوره به هیئت مذاکره‌کننده به منظور فراهم‌سازی اشتراک معنادار آنان برای بلند کردن صدای قربانیان، حصول اطمینان از حفظ ارزش‌های حقوق بشری در روند مذاکرات صلح و تأمین صلح دایمی و سرتاسری در کشور تلاش می‌کنند.

در‌باره میکانیزم گروه کارشناسان: 

میکانیزم «مشوره با گروه کارشناسان» را کمیسیون مستقل حقوق بشر تدوین و به هیئت مذاکره‌کننده پیشکش کرده است. بر مبنای این طرح طرف‌های مذاکره یک کمیته فرعی (جداگانه یا مشترک) را برای ملاقات در فواصل منظم با یک گروه مشخص کارشناسان متشکل از فعالان حقوق بشر و جامعه مدنی شکل می‌دهند. اعضای این گروه مشاوره از طریق یک روند مشورتی عادلانه از اعضای جامعه مدنی توسط کمیته گزینش انتخاب می‌شوند. آن‌ها می‌توانند پیشنهاد‌های خود را به کمیته فرعی مذاکره‌کنندگان ارائه کنند و به پرسش‌های کمیته فرعی درباره موضوعات خاص مندرج در دستورکار مذاکره پاسخ دهند، و برای دریافت و انتقال نظرات باید با شبکه‌های گسترده‌تر مرتبط و دست‌اندرکار این روند مشورت کنند.‌ قرار نیست این کمیته فرعی اطلاعات محرمانه را به اشتراک بگذارد، اما می‌تواند به‌طور مجمل معلومات ارائه کند و در پیوند با مواردی که نظرات و دیدگاه‌های مردم مفید واقع شود، تحقیق کند.

نظر به‌سرعت روند مذاکرات و با در‌نظر‌داشت جدول زمانی، برگزاری نشست‌های منظم میان این گروه کارشناسان و کمیته فرعی در هر دو یا سه هفته می‌تواند یک گزینه باشد. 

این رویکرد ظرفیت اثرگذاری و نفوذ نهاد‌های جامعه مدنی و فعالان حقوق بشر را در روند مذاکرات صلح با توجه به ارائه دانش تخصصی و صدای اقشار و اصناف مختلف جامعه بالا می‌برد‌ و ظرفیت‌ها و امکانات حفظ ارزش‌های حقوق بشری را در این روند فراهم می‌کند. 

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان و گروه مشترک کاری نهاد‌های جامعه مدنی فعالیت‌های ذیل را برای کارشناسان به منظور ارائه مشوره‌های تکنیکی درباره حقوق بشری قربانیان در روند صلح پیش‌بینی کرده‌اند: 

 • اشتراک فعال و منظم در نشست‌ها با هیئت مذاکره‌کننده و کمیته فرعی مرتبط؛
 • ارائه مشوره و نظر کارشناسانه درباره حقوق بشر، حقوق قربانیان، صلح و موضوعات مرتبط با مذاکره و میانجی‌گری؛
 • داشتن رابطه مستحکم، نظام‌مند و دوامدار با نهاد‌های جامعه مدنی و اقشار مختلف جامعه به منظور تبادله معلومات؛  
 • تأمین روابط با نهاد‌های مرتبط مدنی در سطح ولایات با هدف انعکاس نیاز‌ها، خواست‌ها، نگرانی‌ها و دیدگاه‌های‌شان؛ 
 • ارائه نظر و تأمین رابطه دوامدار با کمیته‌های مرتبط شورای عالی مصالحه و وزارت دولت در امور صلح؛ 
 • هماهنگی دوامدار با کمیسیون و دبیرخانه گروه مشترک کاری نهاد‌های جامعه مدنی در موارد یادشده.

شرایط لازم برای عضویت در گروه کارشناسان:  

 • در حوزه صلح، میانجی‌گری، حقوق بشر، به‌ویژه حقوق زنان و کودکان، حقوق قربانیان ‌یا عدالت انتقالی تحصیلات عالی و تجربه کاری کافی داشته باشد؛
 • توانایی تحقیق درباره موضوعات مرتبط با صلح و تحلیل آن و ارائه نظر‌ات فنی و کارشناسانه ‌به صورت کتبی و شفاهی داشته باشد؛  
 • عضو یکی از نهاد‌های حامی حقوق بشر، حمایت قربانیان ‌یا عدالت انتقالی بوده ‌یا آشنایی و رابطه نیکو با چنین نهاد‌هایی داشته باشد.
 • فعال مدنی و حقوق بشر، استاد دانشگاه ‌یا پژوهشگر باشد؛ 
 • به ارائه مشاوره و نظر‌ات تخصصی به تیم مذاکره‌کننده و شورای عالی مصالحه تعهد و علاقه لازم ‌داشته باشد؛ 
 • عضویت حزب سیاسی و گروه‌هایی مسلح را‌ که در جنگ‌های داخلی کشور نقش داشته‌اند، ‌نداشته باشد.

راهنمای فرستادن درخواست‌:

کمیسیون و گروه مشترک کاری نهاد‌های جامعه مدنی می‌خواهند فرصت گفتگو‌های رو در رو و ‌اثرگذار‌ بر روند مذاکرات صلح را برای نهاد‌های جامعه مدنی متخصص در عرصه حقوق بشر، به‌ویژه حقوق قربانیان، فراهم کنند. از همه کارشناسان عرصه حقوق بشر که علاقه‌منداند برای انجام این کار ملی به‌صورت داوطلبانه دانش و تخصص خویش را در روند صلح به کار گیرند، تقاضا می‌شود که خلاصه سوانح و درخواست‌ خویش را به‌صورت انفرادی ‌یا از طریق نهاد مدنی مرتبط تا تاریخ 3/5/1399 به این نشانی الکترونیک pac.aihrc.afg@gmail.com بفرستند. کمیته گزینش که از سوی گروه مشترک کاری نهاد‌های جامعه مدنی شکل گرفته است، از میان علاقه‌مندان هشت تن را به عنوان کارشناس انتخاب می‌کند.


بازنشر این مطلب