گزارش ۱۷ حمله بر نماز‌گزاران‌، ملا‌امامان و عبادتگاه‌ها

گزارش ۱۷ حمله بر نمازگزاران‌، ملا‌امامان و عبادتگاه‌ها

(۲۵ میزان ۱۳۹۸ تا ۲۳ سرطان ۱۳۹۹)

 

 1. به تاریخ ۲۵ میزان ۱۳۹۸ در ولسوالی هسکه‌مینه‌ ولایت ننگرهار با حمله انتحاری گروه داعش بر نمازگزاران تعداد ۶۴ تن ملکی کشته و ۳۴ تن (به شمول ۵ کودک) زخمی شدند.
 2. به تاریخ 6 حمل 1399 با حمله تهاجمی بر درمسال سیک‌ها در شور‌بازار ولایت کابل ‌تعداد 25 تن از افراد ملکی (به شمول زنان و کودکان) کشته و تعداد 12 تن (شامل 3 زن و 5 کودک) زخمی شده‌اند.
 3. به تاریخ 29 حمل 1399 با حمله مسلحانه افراد مسلح ناشناس بر یک مسجد هنگام نماز جمعه در شهر لشکرگاه 3 تن (به شمول آمر حوزه 8 شهر لشکرگاه، رئیس پیشین انکشاف دهات ولایت هلمند و 1 کودک) کشته شدند‌.
 4. به تاریخ 14 ثور 1399 با انفجار ماین در یک مسجد در قریه محمد‌حسن ولسوالی خیرکوت ولایت پکتیا 16 تن افراد ملکی (به شمول 4 کودک و 4 تن افراد نظامی) زخمی شدند‌.
 5. به تاریخ 18 ثور 1399 در شهر مهترلام ولایت لغمان براثر انداخت بر نمازگزاران 1 فرد ملکی کشته‌ و 1 تن دیگر زخمی شد‌.
 6. به تاریخ 20 ثور 1399 در ناحیه 6 شهر کابل افراد ناشناس ملا‌امام مسجد قلعه بهادر‌خان را هنگام ادای نماز تراویح کشتند‌.
 7. به تاریخ 22 ثور 1399 در ولسوالی جبل السراج ولایت پروان ‌افراد ناشناس 1 فرد ملکی را با پسرش هنگام برگشت از مسجد کشتند‌.
 8. به تاریخ 23 ثور 1399 با حمله انتحاری در مراسم نماز جنازه در ولسوالی کوزکنر ولایت ننگرهار 51 تن افراد ملکی کشته‌ و 159 تن دیگر (به شمول 6 کودک) زخمی شدند‌.
 9. به تاریخ 23 ثور 1399 با تیر‌اندازی طالبان بر نمازگزاران در قریه محمد‌حسن ولسوالی خیرکوت ولایت پکتیکا 4 تن غیرنظامی (به شمول 2 کودک) کشته شدند و 1 کودک زخمی شد‌.
 10. به تاریخ 26 ثور 1399 با انفجار ماین در نزدیک مسجدی در شهرک عینو‌مینه شهر قندهار 2 تن افراد ملکی کشته‌ و 3 تن دیگر زخمی شدند‌.
 11. به تاریخ 30 ثور 1399 با تیر‌اندازی افراد ناشناس بر نمازگزاران در یک مسجد هنگام افطار روزه در قریه خلازایی مربوط‌ به شهر چاریکار ولایت پروان 7 تن افراد ملکی کشته‌ و 13 دیگر زخمی شدند‌.
 12. به تاریخ 30 ثور 1399 با تیر‌اندازی افراد ناشناس بر نمازگزاران در یک مسجد در قریه گورچکو ولسوالی صبری ولایت خوست 4 تن غیرنظامی (به شمول 1 ‌کودک) کشته‌ و 2 تن دیگر (به شمول 1 کودک) زخمی شد‌‌ند‌.
 13. به تاریخ 13 جوزا 1399 با انفجار ماین در مسجد وزیراکبرخان شهر کابل 2 تن (به شمول مولوی محمد‌ایاز نیازی) کشته‌ و 5 تن دیگر زخمی شدند‌.
 14. به تاریخ 23 جوزا 1399 با انفجار در مسجد شیرشاه سوری ‌در کارته چهار شهر کابل 2 تن افراد ملکی (به شمول امام مسجد) کشته‌ و 15 تن دیگر زخمی شدند‌.
 15. به تاریخ 23 جوزا 1399 در منطقه دشت شیرازی ولسوالی چاه‌آب ولایت تخار عین‌الله، خطیب مسجد قریه خلیان آن ولسوالی با حمله افراد ناشناس کشته شد.
 16. به تاریخ 29 جوزا 1399 افراد طالبان ‌شیخ حسین، ملا‌امام مسجد قریه کهنه مسجد ولسوالی دهنه غوری ولایت بغلان را به اتهام اعلان جنازه و فاتحه یک تن از قواماندانان پولیس محلی از طریق بلند‌گوی مسجد لت‌وکوب و شکنجه کردند و سپس کشتند.
 17. به تاریخ 23 سرطان 1399 با تیراندازی چهار تن مسلح بر نمازگزاران در مسجد حضرت عثمان در ناحیه هفتم شهر میمنه ولایت فاریاب تعداد‌ ۴ تن کشته و‌ ١١ تن زخمی شدند.

درباره گزارش:

بر اساس این گزارش از تاریخ  ۲۵ میزان ۱۳۹۸ تا ۲۳ سرطان ۱۳۹۹ در 17 حمله ‌انتحاری، ‌انفجار ماین، کشتار هدف‌مند، تیراندازی افراد ناشناس و گروه طالبان ‌بر مسجدها، درمسال، ملاامامان و نمازگزاران در مجموع ‌۴۴۲ تن قربانی شده‌اند که شامل‌ ۱۷۰ تن جان‌باخته و‌ ۲۷۲ تن زخمی می‌شوند. از این میان 5 تن ملاامام و 14 تن کودک کشته و 22 تن کودک دیگر زخمی شده‌اند.

یادآوری: در یکی-دو مورد سن و جنسیت قربانیان مشخص نشده است، اما گفته شده که قربانیان شامل زنان و کودکان بوده‌اند که نشان می‌دهد شمار قربانیان کودک بیشتر بوده است و زنان نیز در میان قربانیان ‌بوده‌اند.

دیدگاه کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان:

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان همواره به دلیل افزایش تلفات غیرنظامی جنگ ابراز نگرانی کرده است و بارها از طرف‌های دیگر خواسته است که با رعایت حقوق بشری و شهروندی، هم‌چنین ‌قواعد، مقررات و اصول حقوق بین‌الملل بشردوستانه ‌حمله بر غیرنظامیان نظامیان را متوقف کنند.

کمیسیون اکنون نیز به دلیل افزایش کشتارهای هدفمند غیرنظامیان، به‌ویژه حمله بر اماکن مذهبی و عبادتگاها و کشتن‌ علمای دینی و نمازگزاران ‌نگرانی شدید خود را ابراز می‌کند‌ و حمله بر غیرنظامیان و این مکان‌ها را نقض آشکار حقوق بین‌الملل بشردوستانه ‌و جنایت جنگی می‌داند.‌

براساس یافته‌های این گزارش باتأسف بیشترین شمار قربانیان این حمله‌های جنایت‌بار از میان نمازگزاران، کودکان و عالمان دینی بوده‌اند که همه غیرنظامی شناخته ‌شده‌اند و براساس حقوق بشری و ‌شهروندی و حقوق بین‌الملل بشردوستانه، حمله بر آنها ممنوع است.

بنابراین کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از حکومت با جدیت می‌خواهد که با حفاظت مؤثر از مکان‌های مذهبی و سلامت نمازگزاران، از آزادی عقیده و بیان و مدارای مذهبی و عقیدتی در کشور مراقبت بیشتر کند و از نهادهای امنیتی و عدلی و قضایی نیز می‌خواهد که با تحقیق همه‌جانبه و هدف‌مند، عاملان این حمله‌های جنایت‌بار را شناسایی و عدالت را برای قربانیان و بازماندگان آنها تضمین و تأمین کنند.

 


بازنشر این مطلب