یادآوری سه حمله ‌دهشتناک تروریستی (سوم)

 

تېر شول خو هېرېږي نه

گذشت اما فراموش نخواهد شد

‌یادآوری سه حمله ‌دهشتناک تروریستی

حمله انتحاری بر نمازگزاران در مسجد جامع خواجه‌حسن شهر گردیز

12 اسد 1397

 

روز جمعه مورخ 12/5/1397 با دو حمله انتحاری بر صفوف نماز‌گزاران اهل تشیع در مسجد جامع خواجه‌حسن مربوط ناحیه دوم شهر گردیز 36 تن (شامل کودکان) کشته و 60 تن دیگر (شامل کودکان) زخمی شد‌ند.

‌دو تن ‌انتحاری با استفاده از لباس زنانه در هنگام نماز جمعه نخست بر محافظان فیر‌ و سپس خود را منفجر می‌کنند. در همین هنگام شخص دوم وارد مسجد می‌شود و نخست بر مردم گیر‌مانده فیر می‌کند و سپس ‌خود را منفجر می‌کند که سبب کشته و زخمی افراد بی‌گناه ملکی می‌شود.

یافته‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نشان می‌دهد که ‌هنوز هم عاملان قضیه شناسایی و دستگیر نشده‌ و مورد پیگرد قانونی قرار نگرفته‌اند. ‌دولت افغانستان فقط به خانواده هر شهید 100 هزار و به خانواده هر مجروح 50 هزار افغانی کمک کرده است. خانوادهای قربانیان، ‌زنان همسر از دست داده و کودکان بی‌سرپرست‌‌شده ‌هنوز هم در انتظار تأمین عدالت‌اند و آنها شکایت دارند که ‌درد و رنج آنها ‌فراموش‌ شده است.

قضایای‌ یادشده ‌بخشی از دردها و رنج‌هایی است که گروه‌های تروریستی بر مردم افغانستان ‌تحمیل کرده‌اند و این مردم بیشتر‌ از هر کشور دیگر جهان قربانی حملات تروریستی و قربانی مبارزه با تروریزم  شده‌اند.

یافته‌های کمیسییون نشان می‌دهد که با تمامی قربانیان حملات تروریستی و قربانیان جنگ برخوردی یک‌سان نشده و ‌پس از مدتی درد و رنج آنها ‌فراموش شده است. باید با هدف رسیدگی عادلانه و همه‌جانبه به درد و رنج قربانیان تروریزم و قربانیان منازعات مسلحانه، دولت افغانستان ‌سازوکاری واحد را طراحی و اجرا کند ‌یا ‌قانون جبران خسارت وارده‌شده به قربانیان تروریزم و جنگ تهیه و نافذ شود.

هم‌چنین قربانیان حق دارند که ‌صدا و خواست‌های‌شان در مذاکرات صلح شنیده شود و ‌‌به عدالت دسترسی داشته باشند.

 

 


بازنشر این مطلب